Objeven feromon myší agrese

pen
30. 12. 2007 0:25
Studie odhalila bílkovinu, která nutí myši bojovat
vědci testují nový lék na Alzheimerovu chorobu na myších.
vědci testují nový lék na Alzheimerovu chorobu na myších. | Foto: Reuters

La Jolle - Vědci zjistili, že pouhý zápach určité bílkoviny v moči postačí k tomu, aby se myší samci dali do boje. Již dlouho se předpokládalo, že jisté pachy feromonů vyvolávají agresivní chování, ale až do dnešního dne se jednalo o pouhé dohady. Informaci přinesl server www.nature.com.

Proč myši útočí?

Myší samci napadají ostatní myši, pokud pro ně představují hrozbu, například, pokud se do jejich teritoria vkrade jiný myší samec, ale obvykle se chovají přívětivě k myším samicím a nevšímají si nedospělých jedinců ani vykastrovaných myších samců. V případě útoku mohou být poměrně agresivní. "Domácí myší samec pronásleduje narušitele, kouše do něj, kope ho a zápasí s ním," cituje server bioložku Lisu Stowersovou ze Scrippsova výzkumného institutu v La Jolle v Kalifornii, která spolu se svými kolegy objevila bílkovinu, jež tuto agresi zapříčiňuje.

Laborantka. Ilustrační foto.
Laborantka. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Stowersová a její spolupracovníci nejdříve rozdělili molekuly moči podle velikosti a testovali, které z těchto molekul, jsou-li naneseny na kastrované myší samce, vyvolávají agresivní chování u domácích myších samců. V další fázi zúžili výzkumníci výběr na hlavní močové bílkoviny (MUPs), jejichž role v komunikační chemii byla do té doby pouze tušená. Zprvu vědci předpokládali, že MUPs tvoří jakési "kapsy", které zachycují menší feromony zodpovědné za vyvolávání agrese. Další pokusy nicméně ukázaly, že jsou to právě MUPs samotné, jež způsobují agresivní chování. Bílkoviny tedy samy o sobě fungují jako feromony agrese.

Nos jej odhalí

Zdá se, že za zachycení pachu feromonů je v nosní dutině odpovědný vomeronasální orgán, což je trubice ústící na začátku nosní dutiny přímo za nozdrami, která obsahuje smyslové neurony. Hlavní čichové čidlo je přitom umístěno v zadní části nosu a oba systémy jsou napojeny na odlišné části mozku.

Klaus Miczek, který se na Tuftsově univerzitě v Medfordu ve státě Massachusetts zabývá studiem mozkové chemie se zaměřením na abnormální úrovně agrese, upozorňuje dle serveru na to, že hlavní močové bílkoviny (MUPs) mohou u myší spíše než s agresí souviset obecně se sociálním rozlišováním. Podle Miczeka by proto bylo vhodné uskutečnit další pokusy, při kterých by MUPs byly nastříkány na samice a nedospělé jedince.

Jak Stowersová tak Miczek zdůrazňují, že spouštěcí mechanismy agrese se u myší a lidí liší, a tudíž nelze předpokládat, že by zmíněné výzkumy vedly k objevení léků na abnormální úroveň násilí u lidí.

 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy