Objeven feromon myší agrese

pen
30. 12. 2007 0:25
Studie odhalila bílkovinu, která nutí myši bojovat
vědci testují nový lék na Alzheimerovu chorobu na myších.
vědci testují nový lék na Alzheimerovu chorobu na myších. | Foto: Reuters

La Jolle - Vědci zjistili, že pouhý zápach určité bílkoviny v moči postačí k tomu, aby se myší samci dali do boje. Již dlouho se předpokládalo, že jisté pachy feromonů vyvolávají agresivní chování, ale až do dnešního dne se jednalo o pouhé dohady. Informaci přinesl server www.nature.com.

Proč myši útočí?

Myší samci napadají ostatní myši, pokud pro ně představují hrozbu, například, pokud se do jejich teritoria vkrade jiný myší samec, ale obvykle se chovají přívětivě k myším samicím a nevšímají si nedospělých jedinců ani vykastrovaných myších samců. V případě útoku mohou být poměrně agresivní. "Domácí myší samec pronásleduje narušitele, kouše do něj, kope ho a zápasí s ním," cituje server bioložku Lisu Stowersovou ze Scrippsova výzkumného institutu v La Jolle v Kalifornii, která spolu se svými kolegy objevila bílkovinu, jež tuto agresi zapříčiňuje.

Laborantka. Ilustrační foto.
Laborantka. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Stowersová a její spolupracovníci nejdříve rozdělili molekuly moči podle velikosti a testovali, které z těchto molekul, jsou-li naneseny na kastrované myší samce, vyvolávají agresivní chování u domácích myších samců. V další fázi zúžili výzkumníci výběr na hlavní močové bílkoviny (MUPs), jejichž role v komunikační chemii byla do té doby pouze tušená. Zprvu vědci předpokládali, že MUPs tvoří jakési "kapsy", které zachycují menší feromony zodpovědné za vyvolávání agrese. Další pokusy nicméně ukázaly, že jsou to právě MUPs samotné, jež způsobují agresivní chování. Bílkoviny tedy samy o sobě fungují jako feromony agrese.

Nos jej odhalí

Zdá se, že za zachycení pachu feromonů je v nosní dutině odpovědný vomeronasální orgán, což je trubice ústící na začátku nosní dutiny přímo za nozdrami, která obsahuje smyslové neurony. Hlavní čichové čidlo je přitom umístěno v zadní části nosu a oba systémy jsou napojeny na odlišné části mozku.

Klaus Miczek, který se na Tuftsově univerzitě v Medfordu ve státě Massachusetts zabývá studiem mozkové chemie se zaměřením na abnormální úrovně agrese, upozorňuje dle serveru na to, že hlavní močové bílkoviny (MUPs) mohou u myší spíše než s agresí souviset obecně se sociálním rozlišováním. Podle Miczeka by proto bylo vhodné uskutečnit další pokusy, při kterých by MUPs byly nastříkány na samice a nedospělé jedince.

Jak Stowersová tak Miczek zdůrazňují, že spouštěcí mechanismy agrese se u myší a lidí liší, a tudíž nelze předpokládat, že by zmíněné výzkumy vedly k objevení léků na abnormální úroveň násilí u lidí.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy