Nový vynález umožní slepým číst v mapách

Jan Červenka
6. 11. 2008 14:14
Zařízení převádí obrázky do Braillova písma

Montreal - Nevidomým lidem svítá naděje, že si díky novému hmatovému zobrazovacímu zařízení budou moci prohlížet obrázky a mapy. Tým kanadských vědců představil svůj objev na konferenci ASSETS 2008 v Halifaxu. Informoval o tom časopis New Scientist.

Malé rozlišení

Aby mohli slepí lidé vnímat obrázky nebo písmena, je nutné text nebo obraz převést do nahmatatelné, tedy plastické formy. Tento převod byl dosud problematický. Obrázky či text se pro nevidomé „zobrazovaly" pomocí speciální plochy, z níž se vysunovaly kolíčky kopírující obrysy obrázku, nebo zobrazující Braillovo písmo.

Zařízení pro vysouvání těchto kolíčků jsou ale značně objemná, neboť mechanismus, který je ovládá, musí být schopen odolat tlaku prstů. Kvůli tomu se na čtvereční centimetr vejde jen šestnáct kolíčků, což zobrazovací možnosti značně omezuje.

Týmu kanadských vědců se však povedlo tyto možnosti rozšířit. Přišli se zobrazovacím polem, na němž se kolíčky namísto vertikálně pohybují horizontálně, a kůži na bříšcích prstů tak namísto prohýbání natahují.

Oklamaný mozek

„To oklame mozek, který signál z prstu vyhodnotí, jako kdyby se prst pohyboval po zvýšeném povrchu," řekl pro časopis New Scientist Vincent Hayward z McGillovy univerzity v Montrealu. Výhodou je, že zařízení tak nemusí čelit tlaku prstů, a je proto možné umístit více kolíčků na menší plochu, neboť zařízení, které kolíčky vysouvá, nemusí být tak robustní.

,

Nový vynález dostal název Tactograf. Je tvořen čipem zhruba centimetr velkým, na jehož horní straně je umístěno pole s osmi řadami kolíčků po osmi. Zařízení dokáže pomocí speciálního softwaru převést naskenovaný obrázek do „čitelné" formy, kdy z obrazu odstraní veškerý text a zvýrazní důležité rysy. Jak samotné čtení probíhá? Čip je umístěn na větší podložce a dá se s ním pohybovat. Na podložku je „promítnut" naskenovaný obraz a jak se po ní čip pohybuje, mění se konfigurace kolíčků podle naskenované předlohy.

Pokud by si uživatel chtěl například prohlédnout mapu, čip mu sám zvýrazní hranice jednotlivých území a tato území může navíc „vybarvit" odlišnými texturami, čímž je od sebe odliší.

V Česku ukazují nevidomým hvězdy

Díky novému programu si budou moci nevidomí vesmír osahat
Díky novému programu si budou moci nevidomí vesmír osahat | Foto: ESO

Jinou zobrazovací metodu zvolil pro svůj projekt Petr Brzobohatý, student, který se mimo jiné zabývá testováním softwaru. Vytvořil program, který na speciální tiskárně umožní vytisknout plastickou mapu oblohy viditelné z jakékoliv části světa. Brzobohatý vycházel z faktu, že všechny kosmické objekty zachycené pozemskými dalekohledy či satelity jsou zapsány v databázích jako série čísel, která vyjadřují jejich jasnost a polohu.

Jeho program tato čísla umí převést do plastické mapy, která se vytiskne jako reliéf na speciální tiskárně. Nevidomí mohou zvolenou část vesmíru doslova ohmatat. Speciální tiskárna je poměrně nákladná, proto se program nejspíše uplatní hlavně ve hvězdárnách či podobných institucích.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy