Nad jižní Moravou zazářil a shořel bolid

Josef Tuček
8. 2. 2007 17:35
Ondřejov - Mimořádně jasný meteor, zvaný bolid, který v noci z neděle na pondělí ozářil oblohu nad střední Evropou, nedopadl až na zem.

"Naše záznamy a propočty dokazují, že shořel v atmosféře," řekl pro Aktuálně.cz Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.

Jak astronomové ve čtvrtek oznámili, bolid si odbyl své tři vteřiny slávy těsně před nedělní půlnocí. Po tuto dobu svítil na obloze. Vyvolal také zvukové efekty podobné hřmění, které bylo slyšet na rozsáhlém území jihovýchodní a střední Moravy, západního Slovenska a severovýchodního Rakouska.

Názvosloví kamenů na nebi

Menším tělesům, které obíhají ve sluneční soustavě a pocházejí především z pásma planetek mezi Marsem a Jupiterem, se říká meteoroidy.

Pokud meteoroid vletí do zemské atmosféry, zpravidla v ní vlivem tření shoří a zazáří. Tento světelný jev astronomové nazývají meteor. Když hoří hodně viditelně a je jasnější než Venuše, říká se mu bolid.

Výjimečně mohou malé zbytky tělesa, o velikosti i více než deset centimetrů, dopadnou až na povrch Země. Pak se jim říká meteority.

Tisíckrát přesvícený Měsíc

Podle zjištění Astronomického ústavu se bolid rozzářil ve výšce 84 kilometrů nad místem nacházejícím se asi pět kilometrů severně od Břeclavi a zanikl ve výšce 30 kilometrů zhruba nad Čejčí. Na okamžik byl víc než tisíckrát jasnější než Měsíc v úplňku.

Při rychlosti 22 kilometrů za vteřinu těleso shořelo v důsledku tření o atmosféru. "Je to další ukázka toho, jak spolehlivou ochranou před srážkami s podobnými tělesy naše atmosféra je," připomínají astronomové z Ondřejova.

"Naše výpočty ukazují, že těleso přiletělo ze středu hlavního pásma planetek obíhajících mezi Marsem a Jupiterem," doplňuje Pavel Spurný.

Let objektu zaznamenaly kamery celkem v osmi astronomických stanicích, včetně nových automatických přístrojů od pražské firmy Space Devices.

Příbram a Morávka nepřekonány

Automatické kamery české bolidové sítě v Ondřejově.
Automatické kamery české bolidové sítě v Ondřejově. | Foto: Astronomický ústav Akademie věd

Vzhledem k tomu, že objekt celý shořel, nestane se tak slavným jako jiné dva bolidy nad českým územím. Hvězdáři dokázali přesně spočítat jejich dráhu a díky tomu pak najít i jejich zbytky, které dopadly až na zem.

První to byly v roce 1959 čtyři kousky meteoritu Příbram, nazvaného podle lokality dopadu. Druhým případem pak meteorit Morávka, který v květnu 2000 explodoval nad Beskydami a našlo se z něj pět fragmentů.

Čeští astronomové se také díky svým pozorováním podíleli na výpočtu dráhy meteoritu Neuschwanstein, který v roce 2002 dopadl do Bavorska.

 

Právě se děje

Další zprávy