Měsíc se zatměl. Podívejte se

Josef Tuček, ČTK
4. 3. 2007 0:58
Praha - Po dlouhé době bylo v noci možné pozorovat úplné zatmění Měsíce. Na příští zatmění viditelné z české kotliny se bude čekat rok.
Foto: Reuters

Měsíc se začal skrývat do zemského stínu ve 22:30. Zcela se v něm schoval ve 23:44. V neděli v 00:58 z něj opět začal vystupovat. Úplné zatmění tak trvalo nezvykle dlouhou dobu - více než hodinu.

Jev se odehrál vysoko nad jižním obzorem a v případě, že nebylo zataženo, byl dobře pozorovatelný i prostým okem.

Například hvězdárna v Ondřejově ovšem v tuto dobu zdarma zpřístupnila své dalekohledy návštěvníkům i bez předchozí domluvy. V nich bylo možné pozorovat, jak se stín Země posouvá po měsíčním povrchu a pohlcuje do sebe jeho krátery a další útvary.

Pracovníci hvězdárny dopředu připomínali, že na pozorování zatmění Měsíce sice nemusí být zcela jasno, ale pokud se obloha úplně zatáhne nebo bude pršet, nikdo astronomický úkaz neuvidí.

Foto: Reuters

Ve stínu zčervená

"Ani při úplném zatmění Měsíc z oblohy úplně nezmizí. I když se bude nacházet v zemském stínu, bude slabě viditelný. Osvětlí jej sluneční paprsky, které se v zemské atmosféře lámou, a dostanou se tak i do zemského stínu," popisuje Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

"I za úplného zatmění se proto dají dalekohledem na Měsíci pozorovat obrysy měsíčních moří a některé zvlášť jasné krátery," dodává.

A protože se v zemské atmosféře nejmíň rozptyluje červené světlo, získá Měsíc načervenalou barvu.

 

Právě se děje

Další zprávy