Kabely zmizí, elektřina povede vzduchem

Jan Červenka
29. 8. 2008 7:32
Přenos má fungovat na principu rezonance
Na dálku se již povedlo rozsvítit šedesátiwattovou žárovku
Na dálku se již povedlo rozsvítit šedesátiwattovou žárovku | Foto: Aktuálně.cz

Cambridge (USA) - Metry kabelů a elektrické rozdvojky, množství zásuvek. To jsou neodmyslitelné součásti většiny kanceláří a domácností. Možná ne na dlouho. Vývojáři společnosti Intel hledají způsob, jak napájet elektrické spotřebiče bezdrátově.

Bezdrátový přenos energie by podle nich pomohl vytvořit prostředí bez baterií a elektrických kabelů, energie by byla dostupná všude. Problémem však je, jak zamezit energetickým ztrátám, ke kterým při tomto druhu přenosu dochází.

Jako drnčící okna

Technologie spočívá na jevu zvaném magnetická indukce. Vysílač, zapojený do zásuvky, vytvoří magnetické pole. Přijímače, které budou v dosahu pole, z něho podle společnosti Intel budou moci přijímat energii.

Samotný přenos se má odehrávat na principu rezonance. Tu si lze představit na příkladu z běžné praxe: hluk z ulice o určité frekvenci vám "rozdrnčí" okna. Drnčení bude tím silnější, čím bude tento hluk bližší přirozené frekvenci okenního skla. Podobně bude přijímač odebírat energii na určité frekvenci, shodné s vysílačem.

Priorita: snižovat ztráty

Společnost Intel využila výzkum Marina Soljačiće z Massachusettského technologického institutu. Tomu se v roce 2007 podařil první neradiový energetický přenos, když na vzdálenost dvou metrů touto technologií rozsvítil šedesátiwattovou žárovku.

Efektivita přenosu se pohybovala kolem čtyřiceti procent, bylo proto nutné začít pracovat na tom, aby se během něj ztráty zmenšily.

Vývojářům Intelu se posléze podařilo snížit ztráty na pětadvacet procent při přenosu na vzdálenost přibližně jednoho metru. Vědci z Technologického institutu tento výsledek ještě vylepšili, takže se při této vzdálenosti efektivita pohybovala kolem devadesáti procent.

Ačkoliv Marin Soljačić s Intelem nespolupracuje, nechal se slyšet, že je výzkumem společnosti potěšen a že je důkazem, že lidé mají o tuto technologii zájem.

Bez kabelů snad do pěti let

Soljačić dal tomuto způsobu energetického přenosu název WiTricity, což má být zkratka pro výrazy wireless (bezdrátová) a electricity (elektřina). Intel projekt rozvíjí pod názvem WREL.

Právě Intel, specialista na výrobu čipů, chce výzkum posunout do další fáze. Podle Alansona Sampla, který je vývojářem této firmy, je nutné zmenšit vysílače a přijímače, aby je bylo možné zabudovat do notebooků a mobilních telefonů. Jejich majitelé by si tak mohli dobíjet baterie svých přístrojů, kdykoliv by se dostali do blízkosti vysílače.

"Odhadujeme, že zavedení nové technologie do praxe je otázkou pěti let," řekl pro BBC Justin Rattner, šéf technologického oddělení společnosti.

Čtěte také:
Speciální lak promění okna ve sluneční elektrárnu
Chytit vítr jde. A kdykoliv ho změnit na elektřinu

 

Právě se děje

Další zprávy