Hubnete? Foťte, co jíte, radí vědci

tsc
16. 9. 2008 5:00
Fotografie odrazuje od nadměrné stravy
Fotografie poslouží i jako záchranná brzda před požitím kalorické bomby
Fotografie poslouží i jako záchranná brzda před požitím kalorické bomby | Foto: Aktuálně.cz

Madison - Hubnout se dá s fotoaparátem v ruce, zjistili vědci.

Dietologové doporučují, aby si ti, kdo se snaží zhubnout, vedli přesné záznamy o tom, co jedí. Výzkumníci z Wisconsinské univerzity v Madisonu na to šli jinak. Požádali hubnoucí, aby si veškeré jídlo fotili. A dosáhli pozoruhodných výsledků.

Fotografická brzda

V době digitální fotografie to není nijak překvapivé, navíc má fotografování porcí určených ke konzumaci několik výhod.  Lydia Zepedová a David Real  z Wisconsinské univerzity o fotodokumentaci týdenního příjmu potravy požádali 43 dobrovolníků, stejní dobrovolníci si měli vést další týden záznamy i v písemné formě.  Výsledky výzkumu publikovali v periodiku International Journal of Consumer Studies.
 
Ze srovnání obou "deníků" vyplynulo, že fotodokumentace je efektivnější. Kromě toho, že pohledem na fotografii je možné si udělat přesnější představu o tom, co vlastně člověk jedl, funguje pohled na displej fotoaparátu jako záchranná brzda ještě předtím, než se hubnoucí člověk do jídla pustí. Většina respondentů odpověděla, že byla při přípravě a volbě jídla daleko opatrnější právě s vědomím, že bude porci fotografovat.

Přesnější záznam

Fotografie navíc měla oproti psaným deníkům ještě jednu výhodu: musí být pořízena včas, před konzumací jídla; naopak psané poznámky respondenti často doplňovali až dlouho poté, co pokrm snědli, a navíc z nich nebylo tolik patrné, jaká byla velikost porce.

Podle Lydie Zepedové se tak pozměnila funkce dokumentace jídla: namísto aby sloužila jen jako "záznamník", sama se stává nástrojem k redukci hmotnosti.

Přečtěte si také:

Australští vědci jsou na stopě pilulek na hubnutí

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie obvinila muže, který ubodal britského poslance, z vraždy a přípravy teroristického činu

Z vraždy a přípravy teroristického činu britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho Harbiho Aliho, který v pátek ubodal konzervativního poslance Davida Amesse. Pětadvacetiletý muž byl obviněn na základě závěrů vyšetřování protiteroristické jednotky. Jeho motiv byl podle vyšetřovatelů náboženský i ideologický, píše Reuters.

"Tato vražda má spojitost s terorismem, má souvislost s náboženskou i ideologickou motivací. Muž byl také obviněn z přípravy teroristického činu. Vyplývá to z přezkumu důkazů shromážděných metropolitní policií při vyšetřování," uvedl Nick Price, vedoucí divize speciální kriminality a boje proti terorismu britské prokuratury.

Ali Harbi Ali napadl nožem konzervativního zákonodárce Davida Amesse při jeho pátečním setkání s voliči. Amess svým zraněním na místě podlehl. Pachatel byl později zadržen na základě zákona o terorismu. Incident se odehrál v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v hrabství Essex, které Amess téměř 40 let zastupoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ kvůli konci Bohemia Energy navyšuje kapacitu call center

Energetická společnost ČEZ výrazně navyšuje kapacity call center a kontaktních míst. Důvodem je ukončení činnosti dodavatele Bohemia Energy, bývalí klienti by neměli ČEZ kontaktovat sami, mají počkat, až se jim pracovníci ozvou sami, uvedli dnes představitelé společnosti ČEZ na tiskové konferenci. ČEZ plní roli dodavatele poslední instance pro asi 400 000 zákazníků dodavatelů, kteří ukončili činnost.

Zákaznické požadavky u ČEZ nyní zajišťuje 270 interních a 30 externích operátorů. ČEZ chce počet externích pracovníků callcenter navýšit až o 150. ČEZ Prodej nabírá nové operátory do call center, uzavřel smlouvy i s externími call centry, maximálně posílena byla také obsluha na pobočkách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy