HRs Minister initiates new program to fight child abuse

CzechNews
1. 10. 2008 11:30
The number of abused children is on the rise
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově

Prague - Human Rights Minister Džamila Stehlíková introduced Tuesday the government's strategy for prevention of violence against children for the period 2008-2018.

The program will comprise all fundamental services and care as well as active policies against family violence, alcoholism, gambling, bullying and addiction.

Number of abused children increases

The number of abused children is growing alarmingly in the country. Last year, there were 5,500 crimes committed against children, according to police statistics.

 

This number includes 938 rapes and other types of sexual abuse of children. As many as 1,884 children were physically or mentally abused.

Another disturbing number is the 69 percent of Czech children who have had experience with alcohol consumption before they reached the age of 13. Many of them allegedly drink regularly, at least once a week.

Pregnant women to be warned

Among the measures the minister proposes to limit alcohol consumption is a proposal to curtail advertisement of alcohol drinking aimed at underage audiences.

Also, Stehlíková suggests that labels on alcoholic beverages should state a warning about the adverse affect of alcohol on pregnant mothers and the fetus.

"Serving an alcoholic beverage to a child under 18 is illegal. And children shall be protected against alcohol abuse and other drugs even before they are born," Stehlíková said.

Sanctions

The strategy also brings sanctions against those who sell alcohol to the underaged in restaurants or at concerts and other cultural events. They could be fined with CZK 50,000 on the spot and organizers could face a fine of up to CZK 2 million and a two-year ban of their business.
 
In order to prevent car accidents caused by young drivers under the influence of alcohol, the minister suggests that people between 18-21 years be issued only "driving authorization certificates".

Another proposed measure is that at cultural events such as concerts, at least one non-alcoholic beverage should cost less than beer.

New campaign and special council

Džamila Stehlíková will also be in charge of the STOP Violence on Children campaign that will take place in 2009.

The campaign will be organized by a special body - the Council for Family and Child. The council will be presided by the prime minister and its members will comprise of experts and ministers of labor, education, health, interior, justice and, of course, human rights.

 

Právě se děje

před 11 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy