Obrazem: Tuleni před domem, ale také spousta práce. Tak vypadá život českých vědců na Antarktidě

Čeští vědci na Antarktidě získávají usazeniny ze dna jezer. Zkoumají vývoj kontinentu.
Česká polární stanice Johanna Gregora Mendela funguje na ostrově Jamese Rosse od roku 2007, letos tedy oslavila deset let od svého založení. Skládá se z dřevěné zateplené budovy a několika kontejnerů rozmístěných v okolí.
Než vědci stanici postavili a v roce 2007 zprovoznili, jezdili už na Antarktidu více než dva roky a přespávali ve stanech.
Každý rok se na dvouměsíční expedici vydá přibližně 16 účastníků. Mezi nimi jsou dva technici a manažer stanice, zbytek jsou vědci. Větší zájem zatím není, protože náklady se pohybují v řádu stovek tisíc korun.
Stanice se nachází na vyvýšené plošině několik desítek metrů od moře. Často se tak stává, že se vědci potkávají v blízkém okolí stanice s "místními".
Foto: Archiv Masarykovy univerzity
Jan Menšík Jan Menšík
7. 7. 2017 14:04
Antarktidu stále častěji vyhledávají badatelé. Je to zejména kvůli její neprobádanosti a exkluzivitě. Čeští vědci tam jezdí již více než 10 let. Na ostrově Jamese Rosse mají od roku 2007 svoji vlastní stanici, kterou provozuje Masarykova univerzita v Brně.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy