FOTO: Mladičkou Vlastu Černou držela StB v tajné cele, tři měsíce se nemohla umýt

FOTO: Mladičkou Vlastu Černou držela StB v tajné cele, tři měsíce se nemohla umýt
Tři měsíce ji drželi v konspirační vile v Uherském Hradišti, kterou StB používala na výslechy, mučení a takzvaná tajná zatčení.
Vlasta Černá se vrátila do míst své bývalé sklepní cely ve vile Franklovka. Dnes tu pracují studenti místní  uměleckoprůmyslové školy.
Celé tři měsíce, co byla v tajné cele, se Vlasta Černá nemohla vykoupat. Dovolili jí to až v prádelně ve věznici v Uherském Hradišti před zraky mužů.
Jediné spojení se světem za zdmi vily měla Vlasta Černá přes řadu luxferů. Viděla stíny nohou lidí, kteří míjeli vilu.
Foto: Archív Vlasty Černé.
Blahoslav Baťa dap Tomáš Škoda, Blahoslav Baťa, dap
24. 6. 2019 9:09
Vlasta Černá z Brna zažila to nejhorší v Uherském Hradišti. Po nezdařeném útěku za hranice ji drželi tři měsíce ve sklepě konspirační vily, kterou StB používala na výslechy, mučení a takzvaná tajná zatčení. Dnes je pravděpodobně posledním svědkem, který si ještě pamatuje strašné podmínky v celách vily Franklovka.
 

Právě se děje

před 47 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy