FOTO: Mladičkou Vlastu Černou držela StB v tajné cele, tři měsíce se nemohla umýt

FOTO: Mladičkou Vlastu Černou držela StB v tajné cele, tři měsíce se nemohla umýt
Tři měsíce ji drželi v konspirační vile v Uherském Hradišti, kterou StB používala na výslechy, mučení a takzvaná tajná zatčení.
Vlasta Černá se vrátila do míst své bývalé sklepní cely ve vile Franklovka. Dnes tu pracují studenti místní  uměleckoprůmyslové školy.
Celé tři měsíce, co byla v tajné cele, se Vlasta Černá nemohla vykoupat. Dovolili jí to až v prádelně ve věznici v Uherském Hradišti před zraky mužů.
Jediné spojení se světem za zdmi vily měla Vlasta Černá přes řadu luxferů. Viděla stíny nohou lidí, kteří míjeli vilu.
Foto: Archív Vlasty Černé.
Blahoslav Baťa dap Tomáš Škoda, Blahoslav Baťa, dap
24. 6. 2019 9:09
Vlasta Černá z Brna zažila to nejhorší v Uherském Hradišti. Po nezdařeném útěku za hranice ji drželi tři měsíce ve sklepě konspirační vily, kterou StB používala na výslechy, mučení a takzvaná tajná zatčení. Dnes je pravděpodobně posledním svědkem, který si ještě pamatuje strašné podmínky v celách vily Franklovka.
 

Právě se děje

před 49 minutami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel.

Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace. V pátek večer to v Londýně oznámila mluvčí páru, a potvrdila tak dřívější zprávy britských médií.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku řekl, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Od 1. dubna nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit a která se původně měla jmenovat Sussex Royal Foundation.

Značka nesoucí v sobě slovo "royal", tedy královský by jim podle agentury DPA bývala mohla být užitečná mimo jiné při žádostech o příspěvky na její fungování. Právě to ovšem podle médií vadilo Buckinghamskému paláci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy