Floods in Central Europe "caused by melting Arctic ice"

Czech Insider
10. 6. 2013 10:00
What can you find in this week's issue of investigative weekly newspaper Czech Insider?
Beaufort Sea
Beaufort Sea | Foto: wik

Aktualne.cz CzechNews brings you a taste of this week's issue of its partner publication, English-language investigative weekly Czech Insider.

The new issue will be available here at 4 PM (CET).

-----

Floods in Central Europe "caused by melting Arctic ice"

Weather - "The latest research shows that weather extremes in Central Europe and in the entire northern hemisphere are connected to changes in the Arctic," said Slovak climatologist Jozef Pecho to the SME.sk website. The weather in Europe "is hard to predict and it is changing extraordinarily quickly. Inflows of cold air are usually followed by periods of extremely high temperatures, be it in winter or summer," said Pecho... (read more here).

 

Eyewitness: "Turkish police shot teargas at people from helicopters"

Istanbul - "I was on my way back from a business trip via Istanbul on Friday (31 June), I spent there two days and it was really an intense experience. The quantity of teargas police managed to use against protesters was unbelievable. They even shot teargas at people from a helicopter. I was in the hotel with a former Libyan sniper, who had been shot three times during the fights in Misrata, and even for him it was very intense," said Janovsky... (read more here).

 

Floods may boost voter support for ruling ODS

Behind the scenes - Political scientist Tomas Lebeda at the Palacky University of Olomouc believes that the floods may boost the popularity of the ODS. Something similar happened after the natural disaster in 2002.

"The floods (in 2002) increased the confidence in the government of Vladimir Spidla and local elections in the fall went relatively well for them," said Lebeda.

According to Lebeda, natural disasters actually present a chance for politicians... (read more here).

 

... AND MUCH MORE!

-----

Czech Insider is an English-language weekly edition of Deník Insider ("Insider Daily"), a Czech subscription-only daily newspaper prepared by the creators of Aktualne.cz that provides original investigative insight into the top tiers of Czech politics and business.

Every Monday at 4 PM (CET), Czech Insider publishes the English translation of the most important stories from the previous week. You can get your one month or one year subscription here.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy