Firmy nechtějí platit náklady exekucí na mzdu

alt
26. 8. 2008 17:30
Svaz průmyslu a dopravy chce změnit zákon
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Firmám se nelíbí, že nesou náklady spojené s exekucemi na mzdy svých zaměstnanců. Svaz průmyslu a dopravy proto bude prosazovat změnu zákona, která by tyto náklady přenesla na dlužníky.

Informoval o tom mluvčí svazu Milan Mostýn.

Svaz v červenci provedl mezi svými členskými firmami průzkum, s exekucemi na mzdu jich měla zkušenost většina. Průměrně se srážky týkají tří až pěti procent zaměstnanců. Náklady na jednu exekuci pak dotázané podniky uváděly mezi 150 a 300 korunami měsíčně.

"Zejména v menších firmách zatěžuje agenda mzdové účetní daleko více, než ve velkých podnicích s vyšším počtem účetních," doplnil mluvčí Mostýn. Některé podniky podle něj musely investovat i do speciálního softwaru.

"Z průzkumu vyplývá, že náklady plátců mzdy spojené s exekucemi mají dlouhodobě rostoucí tendenci a tento problém je tedy nutné řešit v rámci novely exekučního řádu," uvedl Boris Kučera, ředitel legislativní sekce Svazu.

Do strhávané sumy by proto měla být zahrnuta paušální částka 200 korun. Tu by firmy nepoukazovaly na účet exekutora, ale uhradily by z ní právě svoje administrativní náklady.

Svaz už požádal na Ministerstvo spravedlnosti, aby jeho návrh zohlednilo v novele zákona. Na reakci ministerstva deník Aktuálně.cz čeká.

Čtete také:
Úrok z neoprávněné exekuce? Až peníze zmizí z účtu


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy