Život na dluh? Normálka!

Marie Kurková
31. 10. 2006 0:00
Celkový dluh z úvěrů obyvatelům se v závěru prvního pololetí letošního roku vyšplhal zhruba na 484 miliard korun. Po podnikové sféře jsou domácnosti také druhým nejvýznamnějším dlužníkem bank, jehož závazky za posledních dvanáct měsíců vzrostly zhruba o třetinu.
Bojíte se zadlužení?
Bojíte se zadlužení? | Foto: Profimédia

Po vzoru západoevropanů jsme se zkrátka naučili žít na dluh. Díky půjčkám si lze snadno a rychle i bez dlouhého šetření pořídit vše, co chceme. Ovšem každá mince má dvě strany a nebezpečím dluhů je, že nám mohou časem přerůst přes hlavu. Z malého nespláceného úvěru se stane velký, který může skončit až v exekučním řízení. Není to však důvod půjčky či nákupy na splátky mávnutím ruky odsuzovat. Někdy jsou docela výhodné a můžeme při nich dokonce ušetřit. Chce to však nabídky zvažovat v klidu a s chladnou hlavou. Nebo spíš s kalkulačkou v ruce.

Není úvěr jako úvěr

Někteří bankovní experti s oblibou srovnávají zadluženost v České republice se stavem v Rakousku a předpovídají, že objem půjček i nadále poroste, protože podíl úvěrů na hrubém domácím produktu je u nás jen třicet devět procent. U jižních sousedů dosahuje až sto třiceti procent. Nicméně pro zadlužování domácností je podstatné, jak rychle porostou jejich příjmy. Od toho se odvíjí, zda se mohou zadlužit či nikoliv.

Jan Frait
Jan Frait | Foto: Aktuálně.cz

"Tempo zadlužování českých domácností není zvláštní," říká vrchní ředitel České národní banky, člen bankovní rady, Jan Frait. "Česká republika není v tomto směru specifickou zemí. V mnoha vyspělých i méně vyspělých státech domácnosti skutečně ztrácejí obavy ze zadlužování a tak trochu zapomínají na problémy, které může život na dluh přinést. Úvěry jsou velmi dostupné a lidem se zdá, i když tomu tak vždy není, že jsou i velmi levné. A tady je třeba rozlišovat dva segmenty s různými úrokovými sazbami i dobou splatnosti: hypotéky, úvěry na bydlení a spotřebitelské úvěry. A nás docela trápí zejména to, jak si domácnosti půjčují na spotřebu. Tyto úvěry jsou většinou velmi krátkodobé, drahé a berou si je lidé, kteří často nemají znalosti z oblasti financí a nechápou, jak velký problém to pro ně může být."

Přednost by měl mít úvěr na bydlení

Bankovní úvěr, finanční leasing, spotřebitelské úvěry, splátkový prodej, kreditní karty cest k získání peněz na pořízení čehokoliv je mnoho. K tomu, aby se po nich člověk vydal, navíc svádějí nízké úrokové sazby. Jenže co je dnes, nemusí být i zítra, což v citlivé finanční sféře platí dvojnásobně. Pokud tedy máte v úmyslu zadlužit se, zvažujte priority. Například úvěr na bydlení by měl mít přednost před úvěrem na krátkodobé spotřební účely. To platí zvláště nyní v období možného postupného zvyšování úrokových sazeb.

Život na dluh může být normální, ovšem i při něm nebo zvláště při něm musíte dodržovat jistá pravidla. To základní zní: pečlivě zvažovat své schopnosti splácet dluhy a vést v patrnosti i méně příznivé životní okolnosti, které mohou nastat. Jak totiž ukazují zkušenosti, největším nepřítelem dlužníka jsou možná optimistická očekávání týkající se jeho budoucích příjmů, která však často nejsou zcela podložená.

 

Právě se děje

Další zprávy