Jak na souseda potížistu? Pokud vás obtěžuje nepříjemný kouř nebo hluk, existuje řešení

Ekonomika Ekonomika
1. 10. 2016 19:11
Sousedy si nevybíráme. Jejich jednání nemusí být mnohdy v souladu s našimi představami, nemusí odpovídat ani tuzemským právním předpisům. Občanský zákoník přesně definuje skutečnosti, jež jsou považovány za obtěžující a vůči kterým se lze právně bránit. Stěžovat si lze na obecním úřadě, policii či u soudu. Soused může být potrestán pokutou, může mu být uloženo, aby zanechal svého jednání nebo aby zaplatil finanční náhradu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Špatné sousedské vztahy umí znepříjemnit život. Občanský zákoník však jasně stanovuje práva a povinnosti, které je třeba dodržovat. Následující přehled konkrétních situací pomůže třeba zahrádkářům.

Vlastník nemovitosti tak nesmí neoprávněně zasahovat existencí nebo užíváním své nemovitosti do práv svého souseda. Občanský zákoník stanoví, že na pozemek souseda nesmí vnikat odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy, zvířata a jiné podobné účinky. Jedná se o takzvané imise.

Existují dva typy imisí – přímé a nepřímé. "Přímé imise představují například situace, kdy někdo na sousední pozemek svádí dešťovou vodu, pouští zvířata nebo odváží odpad," vysvětluje vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený. Naproti tomu nepřímé imise jsou vedlejším účinkem jiné činnosti souseda. "Lze mezi ně zařadit kouř vznikající pálením listí nebo hluk z balkónu či zahrady," dodává Zelený.

Přímé imise jsou zakázány vždy, nepřímé imise jen tehdy, pokud překračují míru přiměřenou poměrům v daném místě a souseda podstatně omezují v obvyklém užívání jeho nemovitosti. "Pokud tedy žijete na vesnici, budete se muset smířit s kokrháním sousedova kohouta, ledaže byste žili v zástavbě, kde by kohouta nikdo kromě souseda neměl," uvádí Zelený.

Imise, které vznikají v důsledku úředně schváleného provozu, například činnosti továrny, lidé ovšem musí snášet. Mají však právo na finanční náhradu. Činnost podniku či továrny ale nesmí přesáhnout rámec úředního povolení.

"Pokud vám k sousedovi zaběhne vaše zvíře, můžete si jej na pozemku souseda odchytit. Když váš roj včel vlétne do obsazeného úlu souseda, stanou se včely jeho majetkem, a to bez náhrady. Ovoce spadlé na váš pozemek ze stromu souseda smíte sníst, nesmíte je však ze stromu trhat, ale naopak umožnit sousedovi, aby si je očesal. Přerůstající větve nebo kořeny můžete odstranit, neučiní-li tak po vaší výzvě sám soused. Musíte ale řez provádět šetrně a ve vhodné roční době," vyjmenovává zákonné řešení některých situací Zelený.

Nejjednodušší formou řešení problémů je nepochybně dohoda (například zřízení společné cesty či chodníku). Lze se také obrátit na soud, aby ve věci rozhodl. Je-li jednání souseda přestupkem (například rušení nočního klidu), je možné kontaktovat obecní úřad či policii.

Některé sousedské spory, které souvisí se stavbou či nejrůznějšími opravami, lze řešit přes stavební úřad. Česká inspekce životního prostředí může podle Zeleného zase pomoci například při pálení odpadu na pozemku souseda. "Za situace, kdy je problematickým sousedem nájemník, se můžete také obrátit na pronajímatele, který ho může dle okolností za jeho jednání i vypovědět z nájmu," uzavírá Zelený.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy