Jak na souseda potížistu? Pokud vás obtěžuje nepříjemný kouř nebo hluk, existuje řešení

Ekonomika Ekonomika
1. 10. 2016 19:11
Sousedy si nevybíráme. Jejich jednání nemusí být mnohdy v souladu s našimi představami, nemusí odpovídat ani tuzemským právním předpisům. Občanský zákoník přesně definuje skutečnosti, jež jsou považovány za obtěžující a vůči kterým se lze právně bránit. Stěžovat si lze na obecním úřadě, policii či u soudu. Soused může být potrestán pokutou, může mu být uloženo, aby zanechal svého jednání nebo aby zaplatil finanční náhradu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Špatné sousedské vztahy umí znepříjemnit život. Občanský zákoník však jasně stanovuje práva a povinnosti, které je třeba dodržovat. Následující přehled konkrétních situací pomůže třeba zahrádkářům.

Vlastník nemovitosti tak nesmí neoprávněně zasahovat existencí nebo užíváním své nemovitosti do práv svého souseda. Občanský zákoník stanoví, že na pozemek souseda nesmí vnikat odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy, zvířata a jiné podobné účinky. Jedná se o takzvané imise.

Existují dva typy imisí – přímé a nepřímé. "Přímé imise představují například situace, kdy někdo na sousední pozemek svádí dešťovou vodu, pouští zvířata nebo odváží odpad," vysvětluje vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený. Naproti tomu nepřímé imise jsou vedlejším účinkem jiné činnosti souseda. "Lze mezi ně zařadit kouř vznikající pálením listí nebo hluk z balkónu či zahrady," dodává Zelený.

Přímé imise jsou zakázány vždy, nepřímé imise jen tehdy, pokud překračují míru přiměřenou poměrům v daném místě a souseda podstatně omezují v obvyklém užívání jeho nemovitosti. "Pokud tedy žijete na vesnici, budete se muset smířit s kokrháním sousedova kohouta, ledaže byste žili v zástavbě, kde by kohouta nikdo kromě souseda neměl," uvádí Zelený.

Imise, které vznikají v důsledku úředně schváleného provozu, například činnosti továrny, lidé ovšem musí snášet. Mají však právo na finanční náhradu. Činnost podniku či továrny ale nesmí přesáhnout rámec úředního povolení.

"Pokud vám k sousedovi zaběhne vaše zvíře, můžete si jej na pozemku souseda odchytit. Když váš roj včel vlétne do obsazeného úlu souseda, stanou se včely jeho majetkem, a to bez náhrady. Ovoce spadlé na váš pozemek ze stromu souseda smíte sníst, nesmíte je však ze stromu trhat, ale naopak umožnit sousedovi, aby si je očesal. Přerůstající větve nebo kořeny můžete odstranit, neučiní-li tak po vaší výzvě sám soused. Musíte ale řez provádět šetrně a ve vhodné roční době," vyjmenovává zákonné řešení některých situací Zelený.

Nejjednodušší formou řešení problémů je nepochybně dohoda (například zřízení společné cesty či chodníku). Lze se také obrátit na soud, aby ve věci rozhodl. Je-li jednání souseda přestupkem (například rušení nočního klidu), je možné kontaktovat obecní úřad či policii.

Některé sousedské spory, které souvisí se stavbou či nejrůznějšími opravami, lze řešit přes stavební úřad. Česká inspekce životního prostředí může podle Zeleného zase pomoci například při pálení odpadu na pozemku souseda. "Za situace, kdy je problematickým sousedem nájemník, se můžete také obrátit na pronajímatele, který ho může dle okolností za jeho jednání i vypovědět z nájmu," uzavírá Zelený.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy