Měl by být u velmi solidní banky. Pro jistotu by mělo jít o pojištěný vklad. Měl by být dobře úročený. Aspoň 1,5% a nejlépe, aby peníze byly kdykoliv k dispozici.
Slamník versus spořící účet
Příležitostí, kam uložit přebytečné prostředky, je celá řada. Někteří z nás, možná spíše starší generace, dodnes využívá služeb slamníku či podobné skrýše, což není příliš ekonomické. Peníze jsou sice ihned po ruce, jenže na druhou stranu to není příliš bezpečný způsob uložení. Navíc leží ladem a ztrácejí na hodnotě.
Ekonomičtější se zdají být odlišné způsoby ukládání resp. zhodnocování peněz jako např. nákup nemovitostí, investování na kapitálových trzích, nákup starožitností či drahých kovů, atd. Málokdo z nás však disponuje takovým objemem finančních prostředků, aby realizoval tyto alternativy. Proto doporučujeme zaměřit se na dostupnější nabídku jednoho z produktů finančního trhu, a to spořící účet.
Spořící účet v kostce
Na bankovním trhu existuje celá řada více či méně "zaručeně výnosných" produktů. Spořící účty jsou však takové produkty finančního trhu, které slouží jako vhodný doplněk k běžnému účtu. Efektivní jsou spíše pro krátkodobé úložky jako doplnění rezervních prostředků.
Jakmile tedy máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořící účet.
Spořící nebo jiný bankovní účet
Při zhodnocování peněžních prostředků bereme v úvahu hlavně následující kritéria: likviditu, výnosnost a rizikovost.
Pokud jde o likviditu, spořící účet se zpravidla zakládá na dobu neurčitou a slouží ke zhodnocení volných finančních prostředků formou postupného ukládání peněz. Některé banky stanoví různé délky výpovědních lhůt (od jednoho týdne do několika let), u některých je možné vybrat peníze okamžitě.
Tím se výrazně liší od termínovaného vkladu s fixně stanovenou částkou, který lze otevřít pouze na dobu určitou a za předčasný výběr bývá klient sankcionován.
Bezpečnost je u tohoto produktu velmi vysoká, jelikož spořící účet je stejně jako běžný účet ze zákona pojištěn. Tato dvě kritéria jsou u bankovního a spořícího účtu srovnatelná, a proto hlavním důvodem proč přesouvat volné prostředky z běžného na spořící účet je jeho výnosnost.
Jelikož úrokové sazby běžných účtů se pohybují kolem 0,05 0,1 %, tj. výnos z uložených prostředků je téměř nulový, vyplatí se využít spořícího účtu, kde je úročení podstatně vyšší (výši úrokových sazeb si stanoví každá banka individuálně).
Doporučené banky
Výše úrokových sazeb se u jednotlivých bankovních subjektů nabízejících spořící účty výrazně liší. U většiny bank bývají sazby zpravidla ovlivněny výší vkladu a délkou splatnosti. Čím vyšší je vklad či delší lhůta, tím je také vyšší úroková sazba.
Ovšem existují banky, které nabízejí možnost okamžitého výběru nebo fixní úročení bez ohledu na množství vložených peněz.
Některé banky nabízí vyšší úrokové sazby v případě využití i jiných produktů, např. KB zvýší sazbu na spořícím účtu na 0,99 % v případě uzavření smlouvy o běžném účtu.
Nejvýnosnější variantou se jeví ING Spořící konto, které v současnosti nabízí více než dvouprocentní zhodnocení a možnost kdykoliv vklad vybrat.