Senát podpořil proplácení nemoci v prvních třech dnech

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
25. 2. 2015 14:43
Vláda má v koaliční smlouvě napsáno, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom dohodne tripartita. Zaměstnavatelé jsou ale proti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Senát zejména hlasy levice podpořil v prvním kole projednávání návrh ČSSD, která chce novelou zákoníku práce obnovit vyplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání. Rozhodl tak přesto, že zástupci opoziční ODS i vládních lidovců a hnutí ANO chtěli vrátit novelu k přepracování. Před dalším schvalováním normu projedná senátní sociální výbor.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) koncem ledna podpořil opětovné zavedení nemocenské v prvních dnech. Výše dávky by ale podle něj měla být nižší než v dalších dnech nemoci. Záležet bude na dohodě odborářů se zaměstnavateli i na "možnostech úpravy" odvodů na nemocenské pojištění, naznačil premiér. Odboráři návrh podporují, zaměstnavatelé jsou proti, stejně jako vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vláda v koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne. Na to poukázal místopředseda senátorů ODS Miloš Vystrčil, podle něhož se tripartita na obnovení nemocenské nedohodla a návrh ČSSD tak jde proti koaliční smlouvě.

Proti je i ministr financí Andrej Babiš z ANO. "Já se k tomu (zrušení karence) stavím negativně, protože samozřejmě na podnikatelích je už dost velká zátěž," uvedl v lednu v reakci na premiéra Babiš. Poukázal na podmínku, že musí být dohoda v tripartitě. "Pokud vím, tak zaměstnavatelé jsou proti, takže uvidíme, až to bude na stole, k čemu dospějeme," dodal.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění. Kritici návrhu ČSSD se pozastavovali nad tím, že předloha neurčuje, zda by měl nemocenskou zpočátku proplácet stát, nebo zaměstnavatelé, pro něž by to znamenalo další finanční zátěž.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Tendr na stavbu Dukovan by mohla po volbách oficiálně vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček

Tendr na stavbu Dukovan by mohla po volbách oficiálně vypsat ještě současná vláda, řekl Radiožurnálu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle energetické společnosti ČEZ dál platí listopadový termín.

Zdroj: ČTK
Další zprávy