Rady a typy životního pojištění

21. 6. 2007 13:47
Podle čeho vybírat životní pojištění? Na co si dát pozor? Co by jste rozhodně měli vědět, než uzavřete smlouvu o životním pojištění? Připravili jsme pro vás několik rad.

Podle čeho vybírat životní pojištění? Na co si dát pozor? Co by jste rozhodně měli vědět, než uzavřete smlouvu o životním pojištění? Připravili jsme pro vás několik důležitých informací

Klienti životního pojištění

Životní pojištění nemůže uzavřít každý. Protože se pojišťovna snaží minimalizovat počet pojistných plnění v případě smrti klienta, tak si své klienty pečlivě vybírá podle zdravotních rizik, které klient uvádí při uzavírání smlouvy.

Navíc lze pojištění uzavřít pouze do určitého věku života. Doporučuje se uzavřít životní pojištění minimálně do věku 60 let Pokud si životní pojištění uzavřete do nižšího věku, např. 45 let, riskujete tím odepření nové životní pojistky, jak z důvodu významného zhoršení Vašeho zdravotního stavu, tak při dožití pojistky a snaze uzavřít pojistku novou.

Mimo to, je uzavření životní pojistky v pozdějším věku samozřejmě dražší. Dokonce uzavření pojistky do věku 60 let a pozdějšího je podmínkou pro daňové zvýhodnění.

Váš zdravotní a finanční stav je prioritou

Při sjednávání životního pojištění, obzvláště pak rizikového, které je založeno na pojištění v případě smrti, se můžete setkat s prověřením svého zdravotního stavu a někdy i aktuální finanční situace. Důvodem je prevence proti pojistným podvodům a dále mají pojišťovny snahu zabránit, tzv. negativnímu výběru klientů, tj. osob s vyšší pravděpodobností úmrtí, než odpovídá průměr v populaci.

Pojišťovny požadují prokázat zdravotní stav několika různými způsoby. Závisí to na výši pojistné částky a věku pojišťované osoby.

1) V první řadě je zdravotní dotazník, tj. zodpovězení dotazů týkajících se zdravotního stavu pojišťované osoby, které jsou uvedeny většinou na návrhu smlouvy nebo na jeho příloze.

2) Dalším stupněm může být výpis ze zdravotní dokumentace, který vyplňuje ošetřující lékař pojištěného.

3) Třetím stupněm je všeobecná lékařská prohlídka u smluvního lékaře pojišťovny.

4) S vyšší pojistnou částkou a věkem pak na lékařskou prohlídku navazují specializovaná vyšetření a to krevní testy, EKG, HIV test a jiné.

Zjištěné zdravotní komplikace znamenají sice nejčastěji zdržení pojistného, k odmítnutí návrhu dochází jen výjimečně, ale na druhou stranu, v případě zdravotních komplikací, můžete očekávat slevu pojistného.

Při plnění finančního dotazníku musí klient odhalit svou finanční a majetkovou situaci a udat důvod pojištění na požadovanou pojistnou částku.

Výše pojistného

Výše splátky pojistného je vypočtena každému klientovi individuálně podle výše pojistné částky, věku a zdravotního rizika klienta. Základem je pojistné, od něhož se odvíjí pojistná částka. Pojistná částka pro případ úmrtí by měla u živitele rodiny odpovídat minimálně dvěma ročním platům.

Splácení pojistného

V běžném případě může být pojistné pravidelně placeno v měsíčních, čtvrtletních, pololetních, až ročních splátkách. Četnost placení si klient vybere sám, podle toho, jak mu to nejvíce vyhovuje. Rovněž se nabízí pojištění s jednorázovou platbou pojistného, tj. celé pojistné se zaplatí dopředu na začátku pojištění.

Co je to "multilevel marketingu"

Multilevel marketingu je princip pojištění na kterém některé pojišťovací společnosti fungují. Tento princip a rozdíl od ostatních "normálních" pojišťoven spočívá v tom, že tato pojištění jsou drahá. Je za ně vyšší provize, kterou platí klient. Tato pojištění poznáte tak, že tyto společnosti mají na smlouvách kromě dané pojišťovny i své logo. Od takových smluv dejte ruce raději rychle pryč

Pozor na tzv. konverze

Tzv. konverze provádějí pojišťovny, která za vámi pošlou pojišťováka s tím, aby vám zrušil starou (výhodnější) smlouvu a uzavřel s vámi novou s tím, že vám řekne, např., že stará neplatí, že ji musíte zrušit apod. Pamatujte si, že nic nemusíte a také, že, v případě životního pojištění, staré smlouvy platí, dokud je vy nevypovíte. Málokdo ví, že pojišťovna vám může vypovědět smlouvu o životní pojištění jen v prvních 2 měsících, po této lhůtě může smlouvu vypovědět již pouze jen klient.

 

Právě se děje

Další zprávy