Nový miliardář z Česka vyhrál rekordní sumu s náhodným tipem

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 5. 2015 9:15
Poprvé v historii hry Eurojackpot se hrálo o 90 milionů eur, vítězný tiket byl vsazen v Česku. Sazka vyplatí výherci 2,466 miliardy korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Sazka

Praha – Více peněz v loterii dosud v Česku nikdo nevyhrál. Více ještě nikdo nevyhrál ani v loterii Eurojackpot, která se hraje od března roku 2012, nyní v šestnácti evropských zemích. V pátek se poprvé v historii hry hrálo o 90 milionů eur a vítězný tiket byl vsazen v Česku.

Společnost Sazka, která Eurojackpot v tuzemsku provozuje od října loňského roku, tak výherci vyplatí 2,466 miliardy korun. "Výherce vsadil ve čtvrtek v Pardubickém kraji plnou sázenku za 400 korun, byl to náhodný tip," řekl online deníku Aktuálně.cz první detaily k výherci mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Další detaily firma zveřejňovat nebude. Musí totiž ohlídat identitu nového miliardáře, o kterého by náhle mohli mít velký zájem nejen všichni jeho příbuzní a známí, a to i ti, o kterých léta neslyšel, ale třeba i zločinecké gangy.

"Přesnější údaje poskytovat nebudeme z důvodu ochrany soukromí výherce. Skutečnost, že výherce vsadil v Pardubickém kraji, ještě neznamená, že tam opravdu žije," upozorňuje mluvčí. V minulosti se podle něj několikrát stalo, že lidé vsadili například během dovolené nebo služební cesty.

Výherci od pátku běží lhůta 35 dní, během které se musí o svůj jackpot přihlásit. "Jakmile se přihlásí a my ověříme jeho výherní sázenku, do 60 dní převedeme celou částku na jeho účet. Výhry v České republice nepodléhají zdanění, výherce tedy obdrží celou částku," říká Friedmann.

V případě velkých výher je podle něj běžné, že se lidé přihlásí až druhý nebo třetí týden po losování. Důvodem prý je zklidnění emocí a alespoň rámcová představa o tom, jak s penězi naložit.

Šance na výhru je 1:95 000 000

K zisku hlavní výhry musel sázející trefit sedm čísel, přičemž pět z nich se vybírá z 50 losovaných a zbylá dvě z deseti. Pravděpodobnost zisku prvního pořadí tak je jedna ku 95 milionům. Sázející z Česka bere rekordní výhru s čísly 12, 14, 18, 38 a 46 a dvojicí doplňkových čísel 9 a 10. Za jeden sloupec sázenky se platí 60 korun.

Čísla v Eurojackpotu se losují každý pátek večer v Helsinkách. Eurojackpot se hraje v 16 evropských zemích a na výhry se skládají všichni sázející. Dosud nejvíc v této loterii vyhrál loni v přepočtu 1,7 miliardy korun sázející z Finska. V Česku dosud sázející získal v Eurojackpotu nejvíce 17,3 milionu korun.

V Česku dosavadní rekordní výhru získal předloni v listopadu manželský pár z Chrudimska. Ve hře Sportka vyhrál téměř 400 milionů korun. Manželé tehdy oznámili, že velkou část peněz věnují na dobročinné účely, zejména na pomoc nemocným dětem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hotely v Česku ubytovaly v říjnu meziročně asi o 800 tisíc hostů více, převládali domácí turisté

V tuzemských hotelech se podle státní agentury CzechTourism v říjnu ubytovalo zhruba 1,1 milionu hostů. Oproti loňsku je to asi o 800 tisíc více. Návštěvnost hotelů dál nejvíce podporovali domácí turisté, kterých do nich v desátém měsíci letošního roku zavítalo přibližně 660 tisíc. Ze zahraničí dorazilo kolem 400 tisíc hostů, nejčastěji se jednalo o Němce. Obsazenost hotelů ke konci roku ovlivní zrušené vánoční trhy. Cestovatelé z ciziny se tak místo toho, aby přijeli do Česka, vydají do zemí, kde se adventní trhy konají. Agentura CzechTourism to ve čtvrtek sdělila na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z říjnových údajů ČSÚ je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta patrné, že s rostoucí proočkovaností začali lidé znovu cestovat. "Markantní je to například u turistů z Izraele, kde se očkovalo velice rychle," uvedl. Tuzemské hotely v říjnu přivítaly 12 233 hostů z Izraele, v porovnání se stejným měsícem předkrizového roku 2019 jich bylo pouze o 1320 méně. Podobné je to u návštěvníků ze Saudské Arábie, propad hostů v hotelích za desátý měsíc ve srovnání s rokem 2019 činí zhruba osm procent.

"Bohužel aktuálně se situace vyvíjí opačným směrem. Turisté ze vzdálených zemí ve velkém ruší rezervované lety a cesty do Česka, a to především kvůli chybějícím adventním trhům. Vánoční atmosféra ve městech spojená s adventními trhy je pro řadu zahraničních turistů opravdu silným magnetem," řekl dále Herget.

Zdroj: ČTK
Další zprávy