Mimořádná zpráva

Nový miliardář z Česka vyhrál rekordní sumu s náhodným tipem

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 5. 2015 9:15
Poprvé v historii hry Eurojackpot se hrálo o 90 milionů eur, vítězný tiket byl vsazen v Česku. Sazka vyplatí výherci 2,466 miliardy korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Sazka

Praha – Více peněz v loterii dosud v Česku nikdo nevyhrál. Více ještě nikdo nevyhrál ani v loterii Eurojackpot, která se hraje od března roku 2012, nyní v šestnácti evropských zemích. V pátek se poprvé v historii hry hrálo o 90 milionů eur a vítězný tiket byl vsazen v Česku.

Společnost Sazka, která Eurojackpot v tuzemsku provozuje od října loňského roku, tak výherci vyplatí 2,466 miliardy korun. "Výherce vsadil ve čtvrtek v Pardubickém kraji plnou sázenku za 400 korun, byl to náhodný tip," řekl online deníku Aktuálně.cz první detaily k výherci mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Další detaily firma zveřejňovat nebude. Musí totiž ohlídat identitu nového miliardáře, o kterého by náhle mohli mít velký zájem nejen všichni jeho příbuzní a známí, a to i ti, o kterých léta neslyšel, ale třeba i zločinecké gangy.

"Přesnější údaje poskytovat nebudeme z důvodu ochrany soukromí výherce. Skutečnost, že výherce vsadil v Pardubickém kraji, ještě neznamená, že tam opravdu žije," upozorňuje mluvčí. V minulosti se podle něj několikrát stalo, že lidé vsadili například během dovolené nebo služební cesty.

Výherci od pátku běží lhůta 35 dní, během které se musí o svůj jackpot přihlásit. "Jakmile se přihlásí a my ověříme jeho výherní sázenku, do 60 dní převedeme celou částku na jeho účet. Výhry v České republice nepodléhají zdanění, výherce tedy obdrží celou částku," říká Friedmann.

V případě velkých výher je podle něj běžné, že se lidé přihlásí až druhý nebo třetí týden po losování. Důvodem prý je zklidnění emocí a alespoň rámcová představa o tom, jak s penězi naložit.

Šance na výhru je 1:95 000 000

K zisku hlavní výhry musel sázející trefit sedm čísel, přičemž pět z nich se vybírá z 50 losovaných a zbylá dvě z deseti. Pravděpodobnost zisku prvního pořadí tak je jedna ku 95 milionům. Sázející z Česka bere rekordní výhru s čísly 12, 14, 18, 38 a 46 a dvojicí doplňkových čísel 9 a 10. Za jeden sloupec sázenky se platí 60 korun.

Čísla v Eurojackpotu se losují každý pátek večer v Helsinkách. Eurojackpot se hraje v 16 evropských zemích a na výhry se skládají všichni sázející. Dosud nejvíc v této loterii vyhrál loni v přepočtu 1,7 miliardy korun sázející z Finska. V Česku dosud sázející získal v Eurojackpotu nejvíce 17,3 milionu korun.

V Česku dosavadní rekordní výhru získal předloni v listopadu manželský pár z Chrudimska. Ve hře Sportka vyhrál téměř 400 milionů korun. Manželé tehdy oznámili, že velkou část peněz věnují na dobročinné účely, zejména na pomoc nemocným dětem.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Volby by nyní vyhrálo ANO s 23,5 pct hlasů. Koalice Spolu by byla na druhém místě s 21,5 pct a předstihla by o půl pct Piráty se STAN, zjistilo CVVM.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy