Výrobce máku s pesticidy řeší problém s dodavatelem

ČTK ČTK
3. 1. 2017 15:20
Balení mletého máku Dr. Rashid osminásobně překročilo limit pro pesticidy. Firma Alika řeší tento problém s dodavatelem.
Foto: SZPI

Čelčice – Firma Alika z Čelčic na Prostějovsku, která dodala na trh šarži mletého máku s osminásobně překročeným limitem pro pesticidy, řeší tento problém s dodavatelem. "Tím je kroměřížský závod zemědělského podniku Ireks Enzyma," sdělila výrobní ředitelka Aliky Markéta Pavlínová. Do budoucna má dodavatel zaručit nezávadnost máku.

Překročení limitu odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která odebrala vzorek v Penny Marketu. Výrobce dodal na trh dvousetgramové balení mletého máku Dr. Rashid s minimální trvanlivostí do 31. května 2017. V něm bylo 0,084 miligramu pozůstatku pesticidu picoxystrobin na kilogram máku.

"Tento pesticid patří mezi povolené při ošetření máku. Účinná látka nevykazuje žádnou mutagenitu, není rakovinotvorný. Jednáme s dodavatelem o dalších krocích a nápravě, které garantují nezávadnost máku," uvedla Pavlínová.

Zákazníkům, kteří si danou šarži koupili, nabízí společnost výměnu za jinou šarži výrobku či vrácení peněz. Celkem bylo vyrobeno 6400 balení, což je 1280 kilogramů máku.

Ročně společnost investuje 400 000 korun do laboratorních rozborů. Loni jich udělala 20, všechny s negativním výsledkem.

Inspekce nařídila Penny Marketu okamžitě stáhnout mák z trhu, stejně to museli udělat ostatní prodejci. O závadnosti máku je informoval i výrobce. S Penny Marketem jako prodejcem odebraného vzorku zahájila inspekce správní řízení o uložení pokuty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy