Výrobce máku s pesticidy řeší problém s dodavatelem

ČTK ČTK
3. 1. 2017 15:20
Balení mletého máku Dr. Rashid osminásobně překročilo limit pro pesticidy. Firma Alika řeší tento problém s dodavatelem.
Foto: SZPI

Čelčice – Firma Alika z Čelčic na Prostějovsku, která dodala na trh šarži mletého máku s osminásobně překročeným limitem pro pesticidy, řeší tento problém s dodavatelem. "Tím je kroměřížský závod zemědělského podniku Ireks Enzyma," sdělila výrobní ředitelka Aliky Markéta Pavlínová. Do budoucna má dodavatel zaručit nezávadnost máku.

Překročení limitu odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která odebrala vzorek v Penny Marketu. Výrobce dodal na trh dvousetgramové balení mletého máku Dr. Rashid s minimální trvanlivostí do 31. května 2017. V něm bylo 0,084 miligramu pozůstatku pesticidu picoxystrobin na kilogram máku.

"Tento pesticid patří mezi povolené při ošetření máku. Účinná látka nevykazuje žádnou mutagenitu, není rakovinotvorný. Jednáme s dodavatelem o dalších krocích a nápravě, které garantují nezávadnost máku," uvedla Pavlínová.

Zákazníkům, kteří si danou šarži koupili, nabízí společnost výměnu za jinou šarži výrobku či vrácení peněz. Celkem bylo vyrobeno 6400 balení, což je 1280 kilogramů máku.

Ročně společnost investuje 400 000 korun do laboratorních rozborů. Loni jich udělala 20, všechny s negativním výsledkem.

Inspekce nařídila Penny Marketu okamžitě stáhnout mák z trhu, stejně to museli udělat ostatní prodejci. O závadnosti máku je informoval i výrobce. S Penny Marketem jako prodejcem odebraného vzorku zahájila inspekce správní řízení o uložení pokuty.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy