Výrobce máku s pesticidy řeší problém s dodavatelem

ČTK ČTK
3. 1. 2017 15:20
Balení mletého máku Dr. Rashid osminásobně překročilo limit pro pesticidy. Firma Alika řeší tento problém s dodavatelem.
Foto: SZPI

Čelčice – Firma Alika z Čelčic na Prostějovsku, která dodala na trh šarži mletého máku s osminásobně překročeným limitem pro pesticidy, řeší tento problém s dodavatelem. "Tím je kroměřížský závod zemědělského podniku Ireks Enzyma," sdělila výrobní ředitelka Aliky Markéta Pavlínová. Do budoucna má dodavatel zaručit nezávadnost máku.

Překročení limitu odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která odebrala vzorek v Penny Marketu. Výrobce dodal na trh dvousetgramové balení mletého máku Dr. Rashid s minimální trvanlivostí do 31. května 2017. V něm bylo 0,084 miligramu pozůstatku pesticidu picoxystrobin na kilogram máku.

"Tento pesticid patří mezi povolené při ošetření máku. Účinná látka nevykazuje žádnou mutagenitu, není rakovinotvorný. Jednáme s dodavatelem o dalších krocích a nápravě, které garantují nezávadnost máku," uvedla Pavlínová.

Zákazníkům, kteří si danou šarži koupili, nabízí společnost výměnu za jinou šarži výrobku či vrácení peněz. Celkem bylo vyrobeno 6400 balení, což je 1280 kilogramů máku.

Ročně společnost investuje 400 000 korun do laboratorních rozborů. Loni jich udělala 20, všechny s negativním výsledkem.

Inspekce nařídila Penny Marketu okamžitě stáhnout mák z trhu, stejně to museli udělat ostatní prodejci. O závadnosti máku je informoval i výrobce. S Penny Marketem jako prodejcem odebraného vzorku zahájila inspekce správní řízení o uložení pokuty.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy