Startují velké slevy. Na státní svátek tentokrát obchody mohou zůstat otevřené

Některé prodejny včetně e-shopů už spustily známou slevovou akci Black Friday (Černý pátek) o týden dřív, než je zvykem v USA.
Nalož, co uneseš. (Black Friday v USA.)
Nalož, co uneseš. (Black Friday v USA.) | Foto: Reuters

Praha - V pátek 17. listopadu mohou velké obchody zůstat otevřené, přestože je státní svátek. Tento den totiž nepatří mezi ty, jichž se týká zákaz prodeje podle zákona o prodejní době. Prodejny větší než 200 metrů čtverečních znovu povinně zavřou až o Vánocích.

O následujícím prodlouženém víkendu tak obchody mohou využít toho, že začínají vánoční nákupy. Některé prodejny včetně e-shopů už spustily známou slevovou akci Black Friday (Černý pátek) o týden dřív, než je zvykem v USA, odkud do Česka přišla. Američané často před obchody stojí několik hodin ve frontě, čekají na otevření a následně u regálů bojují o zvýhodněné výrobky.

V Česku však na násilí nejspíš nedojde, k Černému pátku se totiž připojují hlavně e-shopy. A například v Datartu nebo Alze avizují rovnou celý Černý týden. Ve skutečnosti se u většiny prodejců jedná o několik dní v rozmezí 16. až 27. listopadu, kdy nabízejí výrobky už za pětinu své původní hodnoty.

Zákaz prodeje během svátků platí pro Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září, 28. říjen a 25. a 26. prosinec. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Běžně prodávat lze kromě 17. listopadu také na Velký pátek, 1. května či 5. a 6. července. Ve výběru svátků není podle senátorů, kteří zákaz prosadili, žádná logika - jde o kompromis, protože všechny najednou by zřejmě neprošly.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy