Startují velké slevy. Na státní svátek tentokrát obchody mohou zůstat otevřené

Ekonomika Sandro Elčić, Ekonomika
16. 11. 2017 15:48
Některé prodejny včetně e-shopů už spustily známou slevovou akci Black Friday (Černý pátek) o týden dřív, než je zvykem v USA.
Nalož, co uneseš. (Black Friday v USA.)
Nalož, co uneseš. (Black Friday v USA.) | Foto: Reuters

Praha - V pátek 17. listopadu mohou velké obchody zůstat otevřené, přestože je státní svátek. Tento den totiž nepatří mezi ty, jichž se týká zákaz prodeje podle zákona o prodejní době. Prodejny větší než 200 metrů čtverečních znovu povinně zavřou až o Vánocích.

O následujícím prodlouženém víkendu tak obchody mohou využít toho, že začínají vánoční nákupy. Některé prodejny včetně e-shopů už spustily známou slevovou akci Black Friday (Černý pátek) o týden dřív, než je zvykem v USA, odkud do Česka přišla. Američané často před obchody stojí několik hodin ve frontě, čekají na otevření a následně u regálů bojují o zvýhodněné výrobky.

V Česku však na násilí nejspíš nedojde, k Černému pátku se totiž připojují hlavně e-shopy. A například v Datartu nebo Alze avizují rovnou celý Černý týden. Ve skutečnosti se u většiny prodejců jedná o několik dní v rozmezí 16. až 27. listopadu, kdy nabízejí výrobky už za pětinu své původní hodnoty.

Zákaz prodeje během svátků platí pro Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září, 28. říjen a 25. a 26. prosinec. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Běžně prodávat lze kromě 17. listopadu také na Velký pátek, 1. května či 5. a 6. července. Ve výběru svátků není podle senátorů, kteří zákaz prosadili, žádná logika - jde o kompromis, protože všechny najednou by zřejmě neprošly.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy