Byznysu se zvířaty se daří. V létě vedou psí hotely

Pavla Hejlová
20. 7. 2008 0:00
Týden pobytu se může vyšplhat i na 1 500 korun
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Co si počít s domácím mazlíčkem o dovolené, pokud roli chůvy nemůže přebrat rodina či známí? A kolik to bude stát? Takové otázky si každoročně pokládá stále více Čechů.

Tradičním řešením jsou takzvané zvířecí hotely. V porovnáním s minulostí však majitelé mají daleko širší výběr, kam své zvířecí kamarády umístit.

Co se v tomto specifickém byznysu mění? Poptávka i nabídka. Češi se nebojí do svých mazlíčků investovat nemalé sumy, a konkurence v tomto druhu služeb tudíž roste.

Nejinak je tomu i v případě ubytovacích zařízení pro zvířata. "Mohu říci, že zájem o náš hotel se každoročně mírně zvyšuje," potvrzuje Radka Benčová z pražského psího hotelu Conica.

Kolik stojí ubytování zvířete
Autor fotografie: Reuters

Kolik stojí ubytování zvířete

  • Jednodenní pobyt 200 Kč/den
  • Vícedenní pobyt psa v Praze 190-250 Kč/den
  • Vícedenní pobyt psa mimo Prahu 150-230 Kč/den
  • Vícedenní pobyt kočky v Praze 150 Kč/den
  • Vícedenní pobyt kočky mimo Prahu 100-130 Kč/den
  • Sleva za druhého psa v jedné místnosti 30-50 %
  • Sleva za druhou kočku v jedné místnosti  30 %

  • Topná sezóna 10-30 Kč/den
  • Strava 20-50 Kč/den
  • Koupání 150-200 Kč/den
  • Stříhání 200-300 Kč/den
  • Příplatek za problémové zvíře 100-200 Kč/den

Příliv zájemců zaznamenává i Bronislava Rycková z nedávno otevřeného psího hotelu Besi Štěpánkovice u Opavy: "Z naší krátké činnosti můžeme říci, že zájem roste každým rokem." Zároveň však připouští, že o jejím hotelu zatím ne každý z okolí ví. 

Zpestření pobytu: nový sestřih či výcvik

Provozovatelé zvířecích hotelů jsou si dobře vědomi toho, že majitelé nedají na své miláčky dopustit, a jejich rostoucím nárokům musí přizpůsobovat i svoji nabídku. Hraní, na jaké je zvíře zvyklé z domova, stříhání srsti nebo například kondiční běhy tak nejsou v rámci ubytování, které je většinou přístupné po celý rok, už ničím neobvyklým.

V kurzu jsou i výcviky poslušnosti. "Mimo sezónu je možno domluvit výcvik psa na poslušnost nebo připravit psa na zkoušky, a to jak služební, tak lovecká plemena," říká Rycková.

Je však nutné počítat s tím, že si majitel za nadstandardní služby připlatí. Například v případě stříhání jde o částku 200 až 300 korun. Koupání vyjde zhruba na 150 korun. Ani venčení není naprostou samozřejmostí, a tak se i za ně připlácí. Vyžaduje-li vaše zvíře každodenní výběh, vyberte si hotel, který tuto službu skutečně nabízí.

Naopak plusem některých ubytovacích zařízení je, že poskytnou střechu nad hlavou i agresivním zvířatům nebo hárajícím fenám. Těm se ale kvůli speciálnímu přístupu může denní pobyt v hotelu prodražit až o 200 korun na den.

Den pobytu: kolem dvou stovek

Ceny za ubytování domácích zvířátek se po celé České republice příliš neliší. Nejdráže je zpravidla v hlavním městě - zde majitel v průměru zaplatí 200 korun za jeden den. Ve zbytku republiky může ubytování zvířete vyjít až o 50 korun na den levněji.

Částka se během delšího pobytu liší podle druhu a velikosti zvířete, nebo třeba podle toho, v jak velké místnosti je zvíře ubytováno a zda je zrovna topná sezóna. V ceně rovněž nebývá zahrnuto krmení, náklady se proto majiteli mohou navýšit denně až o 50 korun.

Samozřejmostí v ceně pobytu je ale pojištění zvířecího miláčka. "V době pobytu jsou pejsci samozřejmě pojištěni. A to nejen pro případy, kdy se něco stane jim, ale i pokud něco vyvedou někomu jinému," připomíná Jiří Zubrický z lounského Ajax hotelu pro psy.

Jestliže zvíře v době pobytu postihne úraz či nemoc, poskytovatel ubytování je se souhlasem majitele povinen zpřístupnit mu veterinární péči. Veškeré výlohy jsou na konci pobytu přičteny majiteli k ceně.

Foto: Petr Čolas
Speciál:
Projděte si články o návratu orla skalního do Beskyd na Aktuálně.cz

Vybrali jste pro své zvíře hotel? Zjistěte si, jaké jsou podmínky ubytování. "S sebou vždy očkovací průkaz, platné očkování proti vzteklině i základním infekčním nemocem," vyjmenovává Zubrický.

"Jinak musí být pes zdravý, majitel mu vezme s sebou to, nač je zvyklý, například pelíšek či hračky. Případně také krmení, má-li třeba speciální stravu." Některé hotely po majitelích žádají také potvrzení od veterináře v případě, že je zvíře starší deseti let. Podobné podmínky platí i u koček.

Ubytování papoušků či hadů není tak běžné

Nejběžnějším druhem ubytování zvířat v Česku jsou hotely pro psy, případně kočky. Vybrané hotely ubytují i ostatní zvířata, jako jsou morčata, papoušci nebo třeba i hadi. Nebývá to ale zatím samozřejmostí a ve většině případů záleží spíše na individuální dohodě s poskytovatelem ubytování.

"Pro jiná zvířata než psy vybaveni nejsme, i když jsme už ubytovali i kočičku a papoušky v nouzi, kdy majitel pejska neměl, kam jej dát. O kočičky nás klienti žádají pravidelně, zatím je nemůžeme běžně ubytovávat, ale časem asi prostor pro několik koček uděláme," dodává Zubrický.

 

Právě se děje

Další zprávy