Jak uložit peníze VIII.: Dluhopisové fondy

Jakub Říčný
6. 9. 2002 0:00
Dluhopisové fondy ideálně zhodnotí rodinné peníze. Slibují nízké riziko a poměrně slušné výnosy. Jeden z nejlepších fondů vykázal roční výkonnost 11.35 procenta . Pokud jsme drželi podílové listy přes půl roku, výnos nebyl ani zdaněn. I méně výkonné dluhopisové fondy představují výhodnou investici , zejména v porovnání s termínovanými vklady, které se snad už ani nevyplatí.

Dluhopisové fondy ideálně zhodnotí rodinné peníze. Slibují nízké riziko a poměrně slušné výnosy. Jeden z nejlepších fondů vykázal roční výkonnost 11.35 procenta. Pokud jsme drželi podílové listy přes půl roku, výnos nebyl ani zdaněn. I méně výkonné dluhopisové fondy představují výhodnou investici, zejména v porovnání s termínovanými vklady, které se snad už ani nevyplatí. Dluhopisové fondy svým charakterem leží mezi fondy peněžního trhu a fondy akciovými. Mají obvykle vyšší výkonnost než fondy peněžního trhu, zato investor nese vyšší riziko. To lze ovšem kompenzovat tím, že naše peníze necháme ve fondu pracovat déle. Dluhopisové fondy jsou proto ideální investicí pro ty, kteří očekávají větší výnosy a přitom nechtějí nést větší riziko. Jaká je nabídka dluhopisových fondů? V České republice je možné využít nabídky 141 dluhopisových fondů. Bývají vedeny v různých měnách, ale na to pozor. Když nakoupíme podílové listy fondu v jiné měně než v českých korunách, pak náš výnos kolísá nejen podle toho, jak si vede samotný fond. Kolísá zároveň také s kurzem dané cizí měny. Tím pádem neseme další riziko, a to riziko kurzové. Proto je obvykle výhodnější nakoupit fond, který je veden v české měně.

Dluhopisové fondy

Název fondu

Správce fondu

Regionální zaměření

Výkonnost za jeden rok

Výkonnost za tři roky

SPOROBOND*

ISČS

Evropa

+7.88 procenta 

+17.27 procenta

IKS* dluhopisový

IKS KB

Globální

+6.17 procenta

+18.89 procenta

ING IM Český fond obligací

ING IM (C.R)

Neurčeno

+11.35 procenta

+26.49 procenta

1. IN – Dluhopisový fond*

1. IN

Globální

+9.92 procenta

Hodnota není dostupná

Poznámka: * správce fondu je členem Unie investičních společností České republiky UNIS. Tabulka zachycuje jedny z nejlepších českých dluhopisových fondů. Investice do dluhopisových fondů by měla být na střednědobé období, tedy zhruba okolo tří let. Investice na takové období je ideální, protože téměř eliminuje výkyvy kurzu našeho podílového fondu. Investovat do dluhopisového fondu lze samozřejmě i na kratší dobu. Musíme ale počítat s tím, že při vstupu do fondu musíme zaplatit vstupní poplatek. Ten se zpravidla pohybuje pod dvěma procenty. Průměr správcovského poplatku u fondů uvedených v tabulce je 1.16 procenta. Co ohrožuje naši investici v dluhopisovém fondu? Naši investici do dluhopisového fondu ovlivňují úrokové sazby, které vyhlašuje Česká národní banka. Platí pravidlo nepřímé úměrnosti: když úrokové sazby klesají, hodnota naší investice roste. Toto pravidlo ale platí i naopak. Slušný výnos, vysoká likvidita a snadná dostupnost - to vše jsou rysy kvalitních dluhopisových fondů. O investici do nich by měl uvažovat každý, kdo má volné finanční prostředky. Dluhopisové fondy totiž představují slušné zhodnocení našich peněz. V některém z dalších dílů našeho seriálu o investování se dozvíte o možnosti investovat do indexových fondů, které v dlouhodobém časovém horizontu dosahují nejvyšších zisků.
 

Právě se děje

Další zprávy