EU summit: Czech PM Necas rejects banking union

Radim Klekner
19. 10. 2012 12:01
PM Necas is against banking union, bank supervisor, and EU powers over national budgets
Czech Prime Minister Petr Necas
Czech Prime Minister Petr Necas | Foto: Reuters

Brussels - The Czech Republic is determined to veto the proposed EU banking union. According to Czech PM Petr Necas, the project may threaten the stability of the Czech banking sector.

A majority of EU countries nonetheless plan to proceed with the project, even though other member countries such as Britain, Sweden, Poland or the Netherlands have objections too.

EU leaders agreed Thursday on a Brussels summit to complete the legal framework for the banking union by the end of 2012. The union will then be gradually implemented during the course of 2013.

Svejnar: EU needs US-style firepower to tame Eurocrisis

Czech Rep to lose at least EUR 1 bil in EU aid

German Chancellor Angela Merkel said that "quality must come before speed."

"The risk of a Czech veto is still here," Necas said about the banking union compromise reached by Germany and France. The Czech government doesn't have enough information about the project, said the prime minister.

"Not only the Czech Republic, but some other countries, such as Sweden, pointed out that we do not know all those proposals related to the banking union," said Necas.

In addition, Necas is against the plan to establish a eurozone banking sector supervisor and to give the EU veto powers over national budgets.

"We are very cautious in relation to the incessant creation of new institutions, positions and posts," said Necas about the idea of EU powers over national budgets, proposed by German Finance Minister Wolfgang Schauble.

"Rather, we should analyze the operation of the measures currently in place," suggested Necas.

Follow us on Facebook and Twitter!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy