Environment Minister pushing for public transport

Petr Holub
22. 8. 2008 8:20
Bursík wants govt to invest more money
Minister Bursík pushing and pushing
Minister Bursík pushing and pushing | Foto: Ondřej Besperát

Prague - A report ordered by Transport Minister Aleš Řebíček (ODS) has shown that taking public transport generally does not pay off in the Czech Republic.

Environment Minister Martin Bursík (Green Party) has called on the government to change its investment plans and pledge to support public transport, especially railways, more than individual car transport. But Řebíček has no such intentions.

Trains take too much time

The report, compiled by the Transport Research Centre, shows that only passengers with lots of free time will want to take the train to go from Prague to Liberec, Zlín or Karlovy Vary, or from Brno to České Budějovice, Plzeň or Olomouc. On these routes, the travel time is about twice as long as for those who drive.

The government ordered the report in September last year and was supposed to redesign its planned transport projects based on the findings. Řebíček has now presented the findings to the cabinet but says no changes to investments are necessary. He has merely suggested a non-binding resolution asking his ministry to "use the findings for further planning".

But Bursík insists the transport policy should change. He says the government should support investments that will help railways compete with individual road transport.

Fighting over billions

The dispute over the transport analysis is just a prelude to a more serious discussion on which specific transport projects should receive state and EU funding in the following years.

A schedule of public investments in transport infrastructure was designed by former PM Miloš Zeman's government and has been continuously updated. It comprises a list of individual road and railway segments which are to be assigned financial amounts to be invested in the next few years.

So far, Czech governments have made the construction of new motorways a priority. The Greens say more money has to be invested in railways and ring-roads. Řebíček, on the other hand, asserts that it is more important to repair existing roads, which are often in emergency condition.

Auditors advise caution

Independent experts, including František Dohnal, head of the Supreme Audit Office (NKÚ), warn that building according to the schedule may not pay off, since no one has yet found out which transport projects will most benefit the country's economic development and which will least damage the environment.

Řebíček's report, comparing travel times for road and rail transport, was commissioned in response to NKÚ's requirement that further investments should be based on a more detailed study.

The Greens want the government to use the findings to change the schedule of transport projects for next year. For now, Řebíček has sent the schedule to other ministers, and the cabinet should make a decision in September.

Adapted and republished by Prague Daily Monitor.

Read more:

Train crash near Czech-Polish border kills seven

Czech train crash tragedy: two suspects arrested

 

Právě se děje

před 5 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Deník N žaluje Zemanovu kancelář, protože neposkytuje informace některým médiím

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím. V prohlášení na svém webu v pondělí list uvedl, že prezidentská kancelář je úřad jako každý jiný a nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček napsal, že mu krok deníku "nestojí za jednu jedinou reakci".

Zdroj: ČTK
Další zprávy