V žebříčku konkurenceschopnosti Česko vévodí zemím V4. Přesto však drží až 33. pozici

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
16. 6. 2020 17:00
Na prvním místě aktuálního žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavuje švýcarský institut IMD, se druhým rokem za sebou drží Singapur. Česko zůstalo na 33. příčce, výrazný pokles v žebříčku zaznamenaly Spojené státy a Čína.
Foto: iStock

Druhé místo obsadilo Dánsko, za kterým následovalo Švýcarsko. Spojené státy se posunuly z třetího místa až na desátou příčku. Čína skončila na 20. místě, a pohoršila si tak o šest příček.

Postavení Spojených států a Číny v žebříčku podle IMD podkopávají jejich vzájemné obchodní spory. Ještě předloni byly USA v žebříčku na prvním místě.

Česko se v žebříčku nachází nejvýše ze zemí Visegrádské čtyřky. Polsku patří 39. příčka, Maďarsko je na 47. místě. Slovensko, které si pohoršilo o čtyři příčky, skončilo na 57. místě.

Žebříček zahrnuje celkem 63 zemí, na posledním místě se v něm nachází Venezuela.

IMD sestavuje žebříček od roku 1989, a to na základě stovek kritérií. Čtyřmi klíčovými měřítky jsou podle serveru CNBC výkon ekonomiky, efektivita vlády, efektivita podnikání a infrastruktura.

Umístění vybraných zemí v žebříčku:

Umístění 2020 Země Umístění 2019
1. Singapur 1.
2. Dánsko 8.
3. Švýcarsko 4.
4. Nizozemsko 6.
5. Hongkong 2.
6. Švédsko 9.
7. Norsko 11.
8. Kanada 13.
9. Spojené arabské emiráty 5.
10. USA 3.
17. Německo 17.
20. Čína 14.
33. Česko 33.
39. Polsko 38.
47. Maďarsko 47.
57. Slovensko 53.

Zdroj: IMD

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Podle něj jde o reakci na krok Česka, které kontroly zavedlo tento týden kvůli rostoucímu počtu zadržených migrantů.

Připravujeme podrobnosti.

 

před 1 hodinou

Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl premiér Heger

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

Heger podle FT zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Ekonomický deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.

Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky snahy Moskvy omezit dodávky plynu do Evropy v reakci na sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

Další zprávy