Vladimír Dlouhý se vrací, chce vést Hospodářskou komoru

Vojtěch Blažek, Luboš Kreč, HN
3. 4. 2014 9:46
Bývalý ministr průmyslu a prezidentský kandidát se postaví současnému prezidentu komory Petru Kuželovi, jehož vyšetřuje policie.
Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý | Foto: Jan Langer

Praha - Vladimír Dlouhý bude v květnu kandidovat na šéfa Hospodářské komory, vlivné organizace čtrnácti tisíc firem a živnostníků. „Vyhodnotil jsem si to tak, že šance tu je,“ potvrdil.

Bývalý ministr průmyslu a prezidentský kandidát se tak postaví současnému prezidentu komory Petru Kuželovi (ODS). Toho vyšetřuje policie kvůli podezření, že za jeho vedení z komory neprůhledně odtekly desítky milionů korun včetně evropských dotací

Podle Dlouhého komora málo tlačí na prosazování zájmů byznysu, například pokud jde o daně. Nemá dobrou pověst a podnikatelé z ní spíše odcházejí. „Není rovnocenným partnerem v dialogu s vládou, není dost silná v diskusích o hospodářské politice,“ říká Dlouhý.

Hospodářské noviny už v lednu napsaly, že Kuželova opozice uvnitř komory Dlouhého přemlouvá, aby do voleb šel. Kužel a vedení komory se nad tím tehdy podivili: Dlouhý se podle nich posledních šest let o fungování komory nezajímal.

Dlouhý by také zveřejnil loňský audit společnosti Ernst & Young, který Kužel nechtěl ukázat dokonce ani dozorčí radě. Auditoři upozornili například na některé zakázky, které se uskutečnily jen na papíře, další pak mohly být výrazně předražené.

Kromě Kužela a Dlouhého uvažuje o kandidatuře také jablonecký podnikatel Vladimír Opatrný, člen předsednictva komory a dlouhodobý Kuželův kritik: „Zatím se rozhoduju. Nechci totiž, aby tím utrpělo moje podnikání.“ Komora podle mluvčí Lenky Vodné zatím ví celkem o šesti kandidátech, další jména ale nejsou známa.

Rozhovor s Vladimírem Dlouhým čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy