Miliardář Vítek kupuje balík evropských nemovitostí. Cena může vyšplhat na 18 miliard korun

Adam Váchal Adam Váchal
16. 1. 2017 18:13
Realitní skupina CPI Property Group většinového vlastníka Radovana Vítka kupuje od společnosti CBRE Global Investors soubor retailových nemovitostí. Celkem se jedná o 11 nemovitostí se zaměřením na obchod. V Česku se transakce týká například největších obchodních center v západních a severních Čechách. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Radovan Vítek.
Radovan Vítek. | Foto: ČTK

Praha – Realitní skupina CPI Property Group většinového vlastníka Radovana Vítka kupuje několik významných obchodních center v Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Dohromady jedenáct nemovitostí Vítek získá od společnosti CBRE Global Investors, která je aktuálně spravuje prostřednictvím svých realitních fondů.

Obě strany se dohodly na tom, že nebudou zveřejňovat hodnotu transakce. Podle informací Hospodářských novin by se však suma, kterou Vítek prodávající firmě zaplatí, mohla pohybovat těsně pod hranicí 18 miliard korun. Transakci ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Uzavření obchodu firmy očekávají v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku.

České nemovitosti, kterých se obchod týká:

  • Obchodní centrum Olympia Plzeň
  • Obchodní centrum Nisa Liberec
  • Zlatý Anděl (Praha)
  • Retail Park Plzeň, v sousedství Obchodního centra Olympia

"Obzvláště v současném velmi konkurenčním prostředí považuji uzavření tak výjimečné transakce za velký úspěch, který v regionu středovýchodní Evropy zcela jistě bude mít ambici stát se největším realitním obchodem roku," říká ředitel CPI Property Group Martin Němeček.

Realitní skupina Radovana Vítka v současnosti vlastní vůbec největší množství maloobchodních ploch v Česku. Díky nové akvizici více než zdvojnásobí rozsah svého portfolia v segmentu nákupních center. Celkem jich bude nově vlastnit 20 a jejich rozloha dosáhne přibližně 430 tisíc metrů čtverečních. Další stovky metrů čtverečních pak tvoří retailové parky a další maloobchodní prodejny.

Portfolio, které CPI kupuje od CBRE Global Investors, čítá přibližně 235 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch. Z Českých budov Vítek získá například obchodní centrum Olympia Plzeň, které je největším nákupním střediskem v západních Čechách. Pod CPI bude nově spadat také obchodní centrum Nisa Liberec, které je pro změnu největším obchodním domem na severu Čech.

Součástí akvizice jsou mimo retailových ploch také kancelářské prostory. Příkladem je administrativní budova Zlatý Anděl, která se nachází na lukrativní adrese na pražském Andělu.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy