S.T.A.L.K.E.R.: průvodce Zónou - část druhá

Lukáš Bašta a Jan Tráva
14. 4. 2007 0:00
Ostřílení Stalkeři dávají rady začátečníkům v černobylské Zóně.
Foto: Hratelně.cz

Zde najdete náš S.T.A.L.K.E.R. speciál!

V minulém díle jsme vám dali několik základních tipů a triků jak přežít první okamžiky v Zóně. V dnešním druhém díle plynule navážeme, podíváme se více do hloubky a tím tak doděláme zbytek načnutého.

A zase ty zbraně
Myslíme granáty, granátomety, raketomety a brokovnice, v podstatě tedy věci, které v Zóně mnoho uplatnění nemají. Brokovnice je sice na blízko zabiják, ale k nepřátelům se stejně na takovou vzdálenost nedostanete, granátomety a raketomety, jsou dobré jen v několika okamžicích a i v těch se dá situace řešit jinak, takže zbytečně zabírají místo v baťohu a zatěžují vaši fyzičku. Granáty jsme pak sice využívali, nicméně nikdy neudělali to, co jsme chtěli - díky divnému vrhu letěly jinam a díky umělé inteligenci nepřátelé stačili utéct.

Obchodníci a směnný obchod
Tohle je jednou z věcí, která je celkem odbytá. Během hry totiž nenarazíte na obchodníky, kteří by vám dali něco (zbraň, oblek), co již z nějaké výpravy nemáte. Jedinou výjimkou je vědec u jezera Yantar, který má u sebe celkem slušnou zásobu zbraní (velmi přesné, s dobrým dostřelem a průrazem) a obleků proti kulkám nebo radiaci. Jinak jsou všichni obchodníci dobří leda k doplnění munice a jídla. Volně pobíhající stalkeři jsou na tom ještě hůře. Nejenže nemají zájem o novou, a kolikrát i lepší výzbroj, ale směnný obchod se zde omezil doopravdy jen na lékárničky a jídlo. Právě proto nemá smysl tahat u sebe mnoho věcí za účelem rychlého zisku. Brzy se dostanete k lehkým, ale poměrně drahým artefaktům, ale hlavně jste za každý úkol dobře odměněni, takže časem máte peněz, že ani nevíte, co s nimi. Nicméně tenhle problém řeší zmiňovaný Reality patch.

Artefakty Zóny
Ty nejenže mají velmi dobrý poměr váha/cena, kdy pár kilo radioktivního bordelu vám vydělá desetitisíce. Nicméně nemá cenu prodávat bez rozmyslu všechno, co najdete. V Zóně totiž můžete narazit i na skvosty, které vám zlepší vaše dovednosti - budete více imunní vůči radiaci, vydržíte déle běhat, zlepší se vám zdraví atd. Podobné kousky byste jistě neměli zahazovat, nebo prodávat, jelikož vám hodně zpříjemní hraní - hlavně mluvíme o artefaktech pro výdrž, díky nimž pochopíte, že auta nejsou nutná, jelikož jednotlivé úrovně proběhnete sprintem ani ne za minutu. K jejich použití je nutné si je v inventáři šoupnout za opasek.

Miřte na hlavu
Co se střelby týká, základem je mířit na hlavu, protože stalkeři časem oblečou velmi silné neprůstřelné obleky, které ustojí i desítky střel. Právě hlava je tak jedinou jistotou, díky níž zabijete na jednu dobře mířenou ránu. Kromě zbraní s optikou jsme vůbec nepoužívali střelbu skrze zaměřovač pistole, ale nepřátele jsme kosili skrze klasický crosshair - ve svém středu má totiž veledůležitou tečku, a když s ní někomu namíříte na obličej, byl by v tom čert, aby jste se jedním z několika výstřelů netrefili přímo do červeného. Tohle v podstatě platí na všechny a všechno, ať už jde o bandity, vojáky, zmutovaná prasata, neviditelné krvesaje, zombie atd.

Jak na ně
Jedinou a asi nejlepší radou, jak na nepřátele, je držet si je od těla a střílet na delší vzdálenosti, kdy i se slabší zbraní dokážete na několik ran dát headshot. Nejlepší palebnou pozicí je samozřejmě nějaké vyvýšené místo - kopec, skála, nebo ideálně střecha. Právě na střechách budov jste úplně v bezpečí (tedy pokud nejsou v okolí jiné vyvýšené budovy, případně právě střecha není obsazena nepřítelem), takže můžete v klidu házet do davu nic netušících vojáků granáty a pak pokropit dávkou z kulometu zbylé přeživší. Základem je také být zády k nějaké neprůstřelné překážce, kde vás nikdo nemůže napadnout ze zálohy.

Využívat radar a vysílačku
I ty zde hrají důležitou roli, obzvlášť v nepřehledných lokacích, jako je městská zástavba nebo rozbořená stavení plná všemožného bordelu. Radar vám totiž červenou tečkou ukáže, kde je střelec, který po vás zrovna pálí a vysílačka ve vašem PDA vám zase řekne, kolik lidí je právě ve vaší blízkosti a kdo z nich je nepřítel. Díky tomu si můžete nepřátele dobře odpočítat a vědět tak, jestli už je daná lokace čistá.

Běh a odpočinek
Jak jsme již zmínili výše, důležitou vlastností je výdrž, díky níž můžete po omezený čas sprintovat. Je tak důležité, abyste si energii šetřili a zbytečně neplýtvali. Snažte se ji držet v maximálních hodnotách, pravidelně stát a nechat ji doplňovat. Právě rychlý běh vám mnohdy zachrání kůži, když se objevíte v nesprávný čas na nesprávném místě - zóna vysoké radiace nebo hejno nenažraných mutantů, z jejichž sevření se dostává velmi těžko a na blízko vás zabijí téměř okamžitě.

Matky a anomálie
Zóna je plná anomálií, které jsou však viditelné pouhým okem (deformace obrazu, elektrické výboje, záblesky, tetelení vzduchu apod.) a ve spolupráci s indiktárem, který vám pípáním oznámí, jak jste od nich daleko, byste mohli nabýt pocitu, že vlastně nejsou žádným problémem. Nicméně jsitě se vám během boje, nebo zběsilého úprku z něj, stane, že do některé z nich padnete. Proto je nepodceňujte. Taktéž se může stát, že matky (v knize a filmu jsou to právě ony, kdo vám jednotlivé anomálie odhaluje) vám přijdou nepotřebné, najdou se však místa se spoustou pastí, které ani trénované oko ostříleného stalkera neodhalí, a zde právě přichází jejich čas.

První díl tipů a triků najdete zde!

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy