RECENZE: Velvet Assassin - pořádně brutální vražedkyně

Martin Pelyněk
22. 5. 2009 0:00
Příjemná plíživá akce.

Pokud jste o hře Velvet Assassin dosud neslyšeli, není to úplně vaše vina. Tento projekt procházel totiž tradičními strastmi, která se svými debuty zažívají menší studia. A užil si to také němečtí Replay Studios, které opustilo, respektive zkrachovalo několik vydavatelů a nebylo jasné, zda se titul, jenž původně vystupoval pod názvem Sabotage 1943, podaří vůbec vydat. Nakonec se podařilo a je to rozhodně pozitivní zpráva. Už jen proto, že by byla škoda házet práci talentované vývojářské grupy házet do koše. Na jejich díle je sice znát určitá finanční nejistota vyžadující jisté kompromisy, ale také velké zapálení pro věc. Velvet Assassin tak vnáší svěží vítr, a to nejen do žánru stealth akcí, ale i do druhoválečné tematiky.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Hlavní roli si střihla fešná agentka Violette Summer. Nepotkáte ji ale zrovna v nejlepší kondici. Leží totiž ve francouzské nemocnici v komatu a ve svých blouzněních vzpomíná na nejvypečenější akce, jimiž prošla na území samotného Německa, ale i třeba okupovaného Polska nebo Francie. A že je na co vzpomínat! Vzhledem k tomu, že jsou události filtrovány hrdinčinou fantazií, mohli si autoři dovolit velmi netradiční vizuální ztvárnění. Používají opravdu inspirující barevné palety, které ladí velmi intenzivně, ať už je to pouhá černobílá nebo podzimní oranžová, případně frenetická rudá. Tento vizuální styl je nedílnou součástí herní atmosféry a možná i nejsilnějším „trademarkem“ Velvet Assassin. Je až s podivem, jak odlišný nádech dokáže netradiční barevná paleta hře dát.

Rovněž pojetí příběhu se tak trochu vymyká standardům, už jen proto, že je retrospektivní a dokáže toho na řadě míst vtipně využít. Rozhodně nás potěšilo, že nejde o nějakou typickou frašku z druhé světové války. Jde spíše o osobní příběh, který by mohl být poplatný i jinému konfliktu, a o to je zajímavější. Čeká vás pár zvratů, napínání a tak podobně. Celé je to ale příliš rychlé na to, aby se z děje dal vykřesat nějaký opus.

Foto: Hratelně.cz

Skutečně, hra se skládá z pouhých pěti misí. Toto číslo trochu klame, jelikož jejich splnění vám zabere delší dobu, než by se na první pohled mohlo zdát. Netvrdíme, že je Velvet Assassin dlouhým titulem, je to takový akční standard. Po herní stránce tedy nějakou chvíli vydrží, horší už to je s prostorem pro ono vyprávění, který se tak vcelku zúžil. Ale i ve zkratce si užijete své.

Velvet Assassin je ryzím stealth titulem, kde je přímé akce pomálu. Už jen proto, že ke zbraním a munici přistupuje velmi skromně. Když už nějaký ten kvér najdete, vystřelíte z něj jen pár ran a můžete ho zahodit. Munici od zabitých nepřátel z nějakého důvodu není možné sebrat, stejně jako zbraně. Ty si tak musíte obstarat z nejrůznějších beden nebo regálů. Ale on je takový výstřel i vcelku rizikovou akcí. Po něm totiž následuje tvrdá palba vaším směrem. Mnohem více se hodí tiché plížení a individuální odpravování nepřátel hezky, v tomto případě nikoliv srabácky zezadu.

Foto: Hratelně.cz

Vaší nejsilnější zbraní tu bude tichý pohyb a schopnost skrýt se v temných koutech. Tam vás nepřátele nevidí. Horší to je, když takový temný kout v úrovni není. Taky se stane. Pak je hra trochu frustrující svou obtížností, zvládnout se ale dá. Rozhodně ale nesmíte zapomínat na postupné vylepšování vlastností Violette, a to za předměty, které všude možně najdete. Za ně dostanete bodíky a při dosažení určitého počtu i šanci vylepšit si výdrž, schopnost se skrývat, případně kapacitu kapsy pro morfium. Jeho aplikace slouží jako bullet-time, tedy zpomalení času, ve kterém se můžete vydat i na přímou zteč. Za zmínku stojí, že v tomto módu se hrdinka pohybuje v negližé!

Velvet Assassin zaujme především zajímavě pojatým, i když ne příliš rozpracovaným příběhem a intenzivní atmosférou, umocněnou zajímavou grafickou paletou. Herní mechanismy jsou poměrně tradiční a častokrát horší, než jak se představily například ve Splinter Cell. Jako celek hra ale funguje velmi dobře a pro své klady stojí za hřích.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Klaebo a Sundlingová ovládli sprint na MS, Češi skončili ve čtvrtfinále

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo jako první muž v historii obhájil titul mistra světa ve sprintu. Mezi ženami poprvé zvítězila Švédka Jonna Sundlingová.

Čeští reprezentanti Tereza Beranová, Ondřej Černý, Michal Novák a Luděk Šeller vypadli ve dvanáctistupňovém teplu v německém Oberstdorfu shodně ve čtvrtfinále.

Šestadvacetiletá Sundlingová ukončila na trati dlouhé 1200 metrů klasicky kralování Maiken Caspersen Fallaové. Norská šampionka z minulých dvou šampionátů tentokrát dojela druhá, bronz získala Slovinka Anamarija Lampičová.

Muži jeli 1500 metrů a Klaebo vyhrál všechno - suverénně kvalifikaci, čtvrtfinále i finále, které se proměnilo v triumf Norů. Stříbro bral Erik Valnes a bronz Haavard Solaas Taugböl. Rus Alexander Bolšunov skončil čtvrtý.

Novák, jenž byl v této sezoně Světového poháru dvakrát ve sprintu devátý, najížděl ve čtvrtfinále do cílové rovinky z šestého místa v kontaktu se soupeři, ale ve finiši na postup nedosáhl a byl pátý. Na stejné pozici skončil ve své rozjížďce Šeller, ale daleko za místy v semifinále. Novák v konečném pořadí obsadil 23. místo, Šeller byl o příčku horší.

Nadějně jel jednadvacetiletý Černý. Před druhým stoupáním dokonce vedl, ale zezadu se před něj tlačil v úzkém místě De Fabiani. Ital při manévru spadl a srazil na kolena i českého běžce. Černý tak dojel pátý a celkově byl jednadvacátý. "Výsledek beru a jsem s výkonem moc spokojený," řekl v tiskové zprávě.

Ve čtvrtfinále s Beranovou se nezvykle komplikoval start a povedl se až na třetí pokus. Češka jela na chvostu a díky pádu Finky Mantintalové z čela rozjížďky i chybě Rusky Sorinové skončila čtvrtá, celkově pak dvacátá.

"Do čtvrtfinále jsem šla s taktikou, že se v posledním sjezdu za někým vyvezu a budu silná ve finiši. Jenže trať hodně povolila, a i když jsem měla svoje nejlepší lyže, tak mi na těch podmínkách nejely a z kopce jsem nestíhala. Nebyla to vina servisu, který odvedl výbornou práci, ale samotných lyží. Rychlejší bohužel nemám," uvedla Beranová.

Už v kvalifikaci skončila trochu nečekaně Kateřina Janatová a také Petra Hynčicová, Petra Nováková a Jan Pechoušek.

Nejlepším českým výsledkem ve sprintu na MS je pátá příčka Martina Koukala z Val di Fiemme 2003. Aleš Razým skončil v Liberci 2009 o příčku horší.

Sundlingová odjela finále stylem start - cíl. Zkušená Fallaová si pro pátou medaili ze sprintu na MS v řadě a zároveň první stříbro dojela s odstupem 2,32 vteřiny.

Lídr Světového poháru Bolšunov se snažil finále rozjet ve vysokém tempu, ale Norové se ho udrželi a rozhodli ve stoupání před finišem. V cílové rovince pak nedal favorizovaný čtyřiadvacetiletý Klaebo krajanům šanci.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy