RECENZE: Codename Panzers: Cold War

Radek Pergl
16. 4. 2009 0:00
Druhá světová válka už je nuda. Teď se do sebe pustí sovětští komunisté a západní mocnosti.
Foto: Hratelně.cz

Patříte-li mezi příznivce válečných strategií, určitě znáte sérii Codename: Panzers. Pokud jste si ji oblíbili, potěší vás třetí díl, který pokračuje v dobře vyjetých kolejích.

Podtitul hry dává tušit, že se tentokráte nepustíte do vylodění na Omaha Beach nebo protiofenzívy v Ardenách. Druhá světová válka už je dávno pryč a Evropou zmítá nový konflikt. Fiktivní, samozřejmě. Autoři tak nějak dopracovali a rozvedli Studenou válku. Jak by to vypadalo, kdyby se do sebe Sověti a západní mocnosti pustili nejen politicky, ale i vojensky?

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Nevesele, řekli bychom. Mohutná sovětská ofenzíva vytlačuje západní spojence z Německa a zasahuje i další části Evropy. Vy se naštěstí v roli mladého amerického kapitána Kirklanda ujmete velení nad klíčovými akcemi a pěkně to ruďáskům nandáte. K ruce vám budou samozřejmě i další hrdinové, a vyzkoušíte si i hraní za Sověty – v rámci kampaně ovšem jen za ty moudré, bojující proti zavilým komoušům ve vlastních řadách, kteří vyvíjejí atomovou bombu a neváhají ji použít...

Herní principy jsou v zásadě klasické. Nejde o strategii ve stylu těžba/stavění základny/produkce jednotek, ale čistě o bojovou záležitost. Do každé mise máte přiděleny jednotky (respektive si je vyberete v přípravné části), pár dalších se k vám může přidat. Pokud máte dost bodů prestiže a nepřekračujete populační limit, můžete si také nějaké další „objednat“ přímo v boji, pokud obsadíte požadovanou budovu – třeba kasárna nebo přístav. Navíc je možné obsazovat opuštěné stroje a využít jej k vlastními prospěchu.

Foto: Hratelně.cz

I tak jde ale spíš o menší bitvy, nečekejte orgie se stovkami tanků. Ale není to na škodu, jelikož si užijete více mikromanagementu. Většina jednotek má totiž různé speciální funkce, a i když jádrem armády v klasickém boji budou hlavně tanky, bez pěchoty a podpory se neobejdete. Medici ošetří zraněné nebo přímo vybudují polní lazaret, ženisté zas odstraní miny z mostu, který potřebujete překročit. Samostatnou kapitolou jsou průzkumníci a odstřelovači – nevidění se mohou přiblížit k nepříteli a odhalit jeho pozice třeba pro vaše minometčíky nebo dělostřelectvo.

Příběhová kampaň zasazená do různých koutů Evropy má 18 misí, přičemž mezi většinou z nich přechází část vaší armády. Tyhle „core units“ je samozřejmě dobré opečovávat, hlídat a vylepšovat; můžete naverbovat nové jednotky nebo třeba stávajícím přidat lepší kanón či maskování. Postupně získáte přístup k silnějším jednotkám; jde o autentické stroje, jako třeba americký tank Patton nebo sovětské rakety „Katjuša“. Kromě vojáků a pozemních strojů můžete mít ve své armádě i letectvo – používáte jej však nepřímo, prostě udáte cíl a váš letoun jej polaská explozivním dárkem.

Foto: Hratelně.cz

V kampani i samostatných misích na vás čekají úkoly sice různé (obrana průsmyků, hlídání zásobovací kolony, průzkumnické úkoly), ale většina misí se stejně v určité fázi změní v dobývání nepřátelských pozic a jiných důležitých bodů. Tzv. POI – Points of Interests – jsou nejen důležité pro dohrání scénáře či splnění sekundárních úkolů, ale také vám pomohou v boji samotném. Třeba radar ukáže pozice nepřátel, polní depo opraví poničené tanky.

Scénáře jsou různě dlouhé, od relativně rychlých akcí až po složitější operace. Můžete si vybrat z několika obtížností (navíc lze tuhle volbu měnit i v průběhu kampaně, před každou misí), přičemž vyšší stupně nenabízejí o mnoho chytřejšího soupeře, ale spíš větší přesilu. AI není nijak převratná, a i když se protivník nedopouští vyložených chyb, je občas dost pasivní – když třeba nepřátelské vojáky ostřelujete vzdálenou artilerií, leckdy často tupě čekají na smrt, místo aby se běželi schovat.

Foto: Hratelně.cz

Grafika není vůbec špatná, prostředí i jednotky jsou dostatečně detailní, včetně třeba různého značení na bocích strojů. Je také fajn, že do budov můžete nahnat pěšáky. A ještě více fajn je, že většinu objektů můžete zničit – ty menší (bedny, stromy, ploty) prostě přejedete tankem, pevnější budovy je možné rozstřílet a rozbombardovat na kaši. Ozvučení je vcelku klasické a dostačující, větší problémy nedělá ani kamera a ovládání vůbec.

Pokud máte rádi válečné strategie, bude se vám Cold War líbit. Nepřináší sice nic převratného, ale hraje se docela dobře v single- i multiplayeru. Škoda jen, že si s kamarádem nemůžete kooperativně projít celou kampaň.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy