RECENZE: Codename Panzers: Cold War

Radek Pergl
16. 4. 2009 0:00
Druhá světová válka už je nuda. Teď se do sebe pustí sovětští komunisté a západní mocnosti.
Foto: Hratelně.cz

Patříte-li mezi příznivce válečných strategií, určitě znáte sérii Codename: Panzers. Pokud jste si ji oblíbili, potěší vás třetí díl, který pokračuje v dobře vyjetých kolejích.

Podtitul hry dává tušit, že se tentokráte nepustíte do vylodění na Omaha Beach nebo protiofenzívy v Ardenách. Druhá světová válka už je dávno pryč a Evropou zmítá nový konflikt. Fiktivní, samozřejmě. Autoři tak nějak dopracovali a rozvedli Studenou válku. Jak by to vypadalo, kdyby se do sebe Sověti a západní mocnosti pustili nejen politicky, ale i vojensky?

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Nevesele, řekli bychom. Mohutná sovětská ofenzíva vytlačuje západní spojence z Německa a zasahuje i další části Evropy. Vy se naštěstí v roli mladého amerického kapitána Kirklanda ujmete velení nad klíčovými akcemi a pěkně to ruďáskům nandáte. K ruce vám budou samozřejmě i další hrdinové, a vyzkoušíte si i hraní za Sověty – v rámci kampaně ovšem jen za ty moudré, bojující proti zavilým komoušům ve vlastních řadách, kteří vyvíjejí atomovou bombu a neváhají ji použít...

Herní principy jsou v zásadě klasické. Nejde o strategii ve stylu těžba/stavění základny/produkce jednotek, ale čistě o bojovou záležitost. Do každé mise máte přiděleny jednotky (respektive si je vyberete v přípravné části), pár dalších se k vám může přidat. Pokud máte dost bodů prestiže a nepřekračujete populační limit, můžete si také nějaké další „objednat“ přímo v boji, pokud obsadíte požadovanou budovu – třeba kasárna nebo přístav. Navíc je možné obsazovat opuštěné stroje a využít jej k vlastními prospěchu.

Foto: Hratelně.cz

I tak jde ale spíš o menší bitvy, nečekejte orgie se stovkami tanků. Ale není to na škodu, jelikož si užijete více mikromanagementu. Většina jednotek má totiž různé speciální funkce, a i když jádrem armády v klasickém boji budou hlavně tanky, bez pěchoty a podpory se neobejdete. Medici ošetří zraněné nebo přímo vybudují polní lazaret, ženisté zas odstraní miny z mostu, který potřebujete překročit. Samostatnou kapitolou jsou průzkumníci a odstřelovači – nevidění se mohou přiblížit k nepříteli a odhalit jeho pozice třeba pro vaše minometčíky nebo dělostřelectvo.

Příběhová kampaň zasazená do různých koutů Evropy má 18 misí, přičemž mezi většinou z nich přechází část vaší armády. Tyhle „core units“ je samozřejmě dobré opečovávat, hlídat a vylepšovat; můžete naverbovat nové jednotky nebo třeba stávajícím přidat lepší kanón či maskování. Postupně získáte přístup k silnějším jednotkám; jde o autentické stroje, jako třeba americký tank Patton nebo sovětské rakety „Katjuša“. Kromě vojáků a pozemních strojů můžete mít ve své armádě i letectvo – používáte jej však nepřímo, prostě udáte cíl a váš letoun jej polaská explozivním dárkem.

Foto: Hratelně.cz

V kampani i samostatných misích na vás čekají úkoly sice různé (obrana průsmyků, hlídání zásobovací kolony, průzkumnické úkoly), ale většina misí se stejně v určité fázi změní v dobývání nepřátelských pozic a jiných důležitých bodů. Tzv. POI – Points of Interests – jsou nejen důležité pro dohrání scénáře či splnění sekundárních úkolů, ale také vám pomohou v boji samotném. Třeba radar ukáže pozice nepřátel, polní depo opraví poničené tanky.

Scénáře jsou různě dlouhé, od relativně rychlých akcí až po složitější operace. Můžete si vybrat z několika obtížností (navíc lze tuhle volbu měnit i v průběhu kampaně, před každou misí), přičemž vyšší stupně nenabízejí o mnoho chytřejšího soupeře, ale spíš větší přesilu. AI není nijak převratná, a i když se protivník nedopouští vyložených chyb, je občas dost pasivní – když třeba nepřátelské vojáky ostřelujete vzdálenou artilerií, leckdy často tupě čekají na smrt, místo aby se běželi schovat.

Foto: Hratelně.cz

Grafika není vůbec špatná, prostředí i jednotky jsou dostatečně detailní, včetně třeba různého značení na bocích strojů. Je také fajn, že do budov můžete nahnat pěšáky. A ještě více fajn je, že většinu objektů můžete zničit – ty menší (bedny, stromy, ploty) prostě přejedete tankem, pevnější budovy je možné rozstřílet a rozbombardovat na kaši. Ozvučení je vcelku klasické a dostačující, větší problémy nedělá ani kamera a ovládání vůbec.

Pokud máte rádi válečné strategie, bude se vám Cold War líbit. Nepřináší sice nic převratného, ale hraje se docela dobře v single- i multiplayeru. Škoda jen, že si s kamarádem nemůžete kooperativně projít celou kampaň.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Policie rozehnala v Praze noční večírek, sešlo se na něm přes 100 lidí

Policie v noci na sobotu zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz, policie zásah potvrdila na svém webu a Twitteru. V klubu se u sešlo 119 mladých lidí, z toho 102 cizinců a 17 Čechů. A akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní a do klubu se dostali násilím. Na místě zadrželi osm osob, které považují za organizátory akce.

Na místě zasahovala i záchranná služba, jedna dívka byla kvůli intoxikaci alkoholem převezena do nemocnice, uvedla pražská záchranná služba na Twitteru.

Restaurace, hudební i taneční kluby a další podobná zařízení musejí mít zavřeno v důsledku nařízení kabinetu v rámci opatření proti šíření koronaviru. Restaurace mohou provozovat výdejní okénka, ovšem jen do 23:00, kdy také začíná platit zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy