Nový virus pro Android umí nahrávat hovory

LP Fish
3. 8. 2011 8:30
Nový malware dává autorovi aplikace přístup do paměti telefonu. Navíc nahrává telefonní hovory a odesílá je na internet.
Přístroj o rozměrech 117 x 55 x 16 mm a váze 159 gramů je osazený displejem o rozlišení 480 x 320.
Přístroj o rozměrech 117 x 55 x 16 mm a váze 159 gramů je osazený displejem o rozlišení 480 x 320. | Foto: Reuters

Podle zjištění bezpečnostního analytika newyorské CA Technologies Dineshe Venkatesana si můžete do chytrého telefonu s operačním systémem Android stáhnout spolu s nejmenovanou aplikací také nový druh trojského koně.

Ten je o mnoho důmyslnější než jeho předchůdci a funguje na jiném principu než již dříve identifikovaný nebezpečný malware Zitmo. Zitmo se specializoval na krádež informací o přístupu k bankovnímu účtu. Jiné, dříve identifikované typy malwaru pro Android dokázaly v textovém souboru odesílat informace o příchozích a odchozích hovorech včetně jejich délky.

Upřímný trojský kůň

Nový trojský kůň dokáže navíc nahrávat hovory do souboru AMR (optimalizovaného pro záznam řeči), uložit ho na paměťovou microSD kartu a následně odeslat na internet. Podle serveru Arstechnica je na tomto viru zajímavý také fakt, že při instalaci zobrazí okno, ve kterém jsou v bodech popsány všechny zmíněné akce. Je tedy zaměřen především na velmi neopatrné či nevšímavé uživatele, kteří instalační obrazovky nečtou, nebo jim nerozumí.

Podle Venkatesana je také možné, že díky překlepu v kódování viru část procesu nebude funkční. Samotný virus také nebyl nalezen v telefonu uživatelů, ale ve "sbírce malwarů" na internetu. Venkatesan si proto není jistý, jak bude fungovat při svém rozšíření.

Pozor při stahování

Pro Guardian Venkatesan prohlásil, že jde o nejinvazivnější virus s jakým se kdy setkal a varoval, že řada aplikací pro googlovský Android je na internetu nabízena bez dostatečných bezpečnostních prověrek. Jméno nebezpečné aplikace nebylo z bezpečnostních důvodů zveřejněno. Z publikovaných screenshotů však vyplývá, že název obsahuje výraz System Messages.

Po stažení aplikace s novým typem trojského koně by mohl mít tvůrce aplikace přístup do paměti telefonu. Z faktu že se zaznamenané hovory ukládají do složky s názvem shangzhou / callrecord Guardian usuzuje, že autor trojského koně pochází z Číny. Google tuto skutečnost prozatím nijak nekomentoval.

Největší trh

Operační systém Android koupil Google v roce 2005 a od roku 2008 jej používá v mobilních telefonech. V současnosti mu podle průzkumu firmy Canalys patří 48% trhu, jedničkou je ve 35 z 36 prověřovaných zemích. Druhý Apple zahrnuje 19% trhu a je následován finským prodejcem Nokia. Jen za druhé čtvrtletí tohoto roku bylo prodáno téměř 52 milionů telefonů s tímto operačním systémem, na čemž se podle průzkumu podílí především fakt, že Android začali používat i značky jako HTC, Samsung či Motorola.

" Tento rok je, jak už je všeobecně známo, rokem mobilního malwaru", poznamenal Venkatesan pro Guardian. "Uživatelům chytrých telefonů proto doporučujeme chovat se co nejrozumněji a při surfování a instalacích aplikací dodržovat základní bezpečnostní zásady". Mezi ty mimo jiné patří nestahovat a neinstalovat APK soubory ze zdrojů, které nejsou stoprocentně důvěryhodné.

 

 

 


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy