Nová studie: 61 % webů posílá data o uživatelích dál

Reuters Reuters, LP Fish
12. 10. 2011 15:10
Stejně jako paparazzi slídí v soukromí celebrit, data o uživatelích internetu nepřetržitě sbírají cyberazzi. Podle studie americké Stanfordovy univerzity sdílí data o svých návštěvníchc 61 procent webů.
Foto: Aktuálně.cz

Uživatelé internetových stránek jsou mnohem méně anonymní, než si myslí. Podle studie Stanfordské university, která prověřila 185 amerických webů s velkou návštěvností, umožnilo 61 procent z nich sbírat data o uživatelích dalším firmám.

Uživatelská jména nebo e-maily se z těchto webů dostala především ke čtyřem velkým příjemcům. Kromě Googlu a Facebooku to byly ještě společnosti comScore a Quantcast, které se zabývají měřením provozu na webu a marketingem.

Když se uživatel přihlásí například na stránku americké televize NBC, dozví se jeho e-mailovou adresu dalších sedm společností, zjistila studie. A shlédnutí regionálně zacíleného inzerátu na stránce amerického obchodu Home Depot odešle uživatelské jméno a e-mailovou adresu třinácti společnostem.

Prohlížet web anonymně

"Na internetu nás sleduje celá řada cookies a dalších zachytávačů dat a o každé naší zastávce nebo akci informují marketingové společnosti. Ty jsou pak schopné zpracovat je do překvapivě kompletního profilu našeho online chování," komentoval zjištění studie předseda Federální obchodní komise USA (FTC) John Leibowitz .

Stanfordská studie podle něj komisi pomůže v úsilí ochránit online soukromí spotřebitelů. Leibowitz v souvislosti s behaviorální reklamou a sběrem dat o uživatelích hovoří o tzv. fenoménu cyberazzi. Slovo je odvozeno od fotografů paparazzi, kteří na každém kroku sledují soukromí celebrit.

FTC už v minulosti podporovalo iniciativy, které se snaží omezit možnosti inzerentů shromažďovat údaje o spotřebitelích. Leibowitz vyzvedl zejména Microsoft, Mozillu a Apple za to, že do svých prohlížečů integrovaly možnost anonymního surfování, které nezanechává na webu stopy.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy