Microsoft představil svůj první laptop, chytrý telefon i počítačový tablet

ČTK ČTK
6. 10. 2015 20:30
Americká společnost Microsoft představila své novinky: laptop Surface Book, novou řadu chytrých telefonů Lumia, model počítačového tabletu Surface Pro nebo druhou generaci chytrého náramku Microsoft Band 2.
Lumia 950
Lumia 950 | Foto: Microsoft

New York - Americká softwarová společnost Microsoft v úterý představila svůj první laptop, novou řadu chytrých telefonů Lumia a další produkty, jako je nový model počítačového tabletu Surface Pro a aktualizovanou verzi přístroje pro sledování tělesné aktivity Microsoft Band. Všechny přístroje podporují nový operační systém Windows 10, který firma představila v červenci.

Laptop se jmenuje Surface Book a je navržen tak, aby konkuroval laptopu MacBook od americké společnosti Apple. Novinka má monitor s úhlopříčkou 13,5 palce, bezdrátovou podložku vyrobenou ze skla a je dvakrát tak rychlý než notebook MacBook Pro. Přístroj bude v prodeji od 26. října a jeho cena bude začínat na 1499 dolarech (36 000 Kč). Předběžné objednávky začne firma přijímat ve středu.

Microsoft na úterní prezentaci v New Yorku kromě toho představil i tři nové smartphony. Přístroje Lumia 950 a 950XL budou v prodeji od listopadu a jejich cena bude v USA začínat na 549 dolarech, respektive 649 dolarech. Třetí telefon, levnější Lumia 550 bude v obchodech od prosince a v USA by měl stát 139 dolarů.

Nový tablet Surface Pro 4 je větší, tenčí a lehčí verzí tabletu Surface Pro 3. Ve srovnání s přístrojem MacBook Air od Applu je rychlejší o 50 procent, uvedl dnes Microsoft.

Na novém tabletu a telefonech bude k dispozici funkce Windows Hello, kterou firma představila letos a která umožňuje automatické přihlášení do přístroje za využití biometrických údajů. Druhá generace chytrého náramku Microsoft Band 2, která patří k dnes představeným novinkám, má v porovnání se svým předchůdcem zakřivený displej a barometr pro sledování nadmořské výšky.

"Prezentace to byla slušná a ukázala, že Microsoft hraje tvrdší hru na poli spotřebitelských přístrojů. Otázkou teď je, zda spotřebitelé budou ty výrobky i kupovat," řekl agentuře Reuters analytik společnosti FBR Capital Markets Daniel Ives.

Microsoft počítá s tím, že operační systém Windows 10, který je jako první určen pro osobní počítače, tablety i telefony, mu pomůže zvýšit podíl na trhu s tablety a smartphony, kde hraje prim Apple a jihokorejský Samsung. Podle Microsoftu teď jeho nejnovější operační systém běží na 110 milionech přístrojů. Někteří analytici věří, že nový laptop by mohl pomoci oživit uvadající trh s osobními počítači.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy