Koupí Google T-Mobile? Jako operátor by změnil trh

LP Fish
12. 1. 2012 15:50
Vrhne se Google kromě oblasti hardwaru i do oblasti telekomunikací? Může mu to hodně přinést, ale také hodně sebrat.
Foto: Reuters

Podle Google nákup čtvrtého největšího amerického mobilního operátora Motorola Mobility by tak mohl zasahovat přímo do všech oblastí prudce se rozvíjejícího IT byznysu.

V budoucnu bychom tak třeba mohli dostávat telefony od Googlu zadarmo - jako reklamní nosič.

Nový impuls

Americký T-Mobile prodává jeho vlastník Deutsche Telekom AG. Spojení s AT&T Inc. v hodnotě 39 miliard dolarů nepovolily v létě 2011 americké antimonopolní úřady.

Vyjednávání o prodeji však pokračují například s jedním z menších mobilních operátorů Sprint Nextel Group. A zájem o koupi prý projevil i dravý satelitní operátor DISH Network, který v srpnu 2011 oznámil plán na vybudování širokopásmé pozemní sítě 4G LTE.

Google sice - podobně jako další zájemci o koupi T-Mobilu - nepodniká v bezdrátových telekomunikacích, ale podle analytiků by se mu vyplatilo do této oblasti obchodně vstoupit.

Koneckonců má pro to v USA silné technické zázemí. A především, s vlastním aparátem na vlastní síti by mohl uživatelům nabídnout například lokálně zaměřenou reklamu na místo, kde se právě nacházejí. A zisky Google plynou především z reklamy.

Změna pravidel hry

Podle Roberta Brunnera - děkana podnikatelské akademie Darden univerzity ve Virginii - by už jenom samotný vstup tak výrazného nového hráče jako je Google, znamenal zvýšení konkurence v oblasti.

"Myslím že vstupem Googlu by se změnila pravidla hry, a to nejen pro bezdrátové komunikace, ale i pro něj samotný. Chápu to tak, že zájem Googlu o koupi T-Mobilu je vyjádřením snahy podnítit ostatní v této oblasti k rozšíření vysílacího pásma i služeb."

Zprávy o možném nákupu amerického T-Mobilu Googlem jsou zatím na úrovni spekulací. PC World přesto připomíná, že co se týká technologického rozvoje, nepřemýšlí Google "o zítřku či pozítří, ale o popozítří". A trh by podle něj mohl pro začátek šokovat například bezplatným připojením.

Příliš mnoho psů, zajícova smrt

Ekonomičtí experti jsou však opatrnější. Analytik společnosti Northstar Max Engel řekl pro server SNL, že Google, stejně jako druhý potenciální zájemce o koupi amerického T-Mobilu, společnost DISH Network, nemá jasnou představu o tom, co chce v oblasti bezdrátových sítí změnit, a proto ani důvod do ní vstupovat.

Podle serveru Eweek by nás vstup Googlu do oblasti globálních telekomunikací a jeho proměna v "plně integrovanou komunikační" společnost přenesl "do Galaktické říše z románů Isaaca Asimova".

Google by dovedl reklamní byznys k dokonalosti tím, že by za reklamní informaci inkasoval poprvé, když prodá aparát od Motoroly, na kterém se potom reklama zobrazí, podruhé, když ji prostřednictvím telekomunikační sítě přenese, a potřetí, když ji uživateli zobrazí.

Co nejjednodušeji, co nejvíc

Právě to je však důvod, proč je podle Craiga Mathiase z poradenské firmy Fairpoint Group pro Google příliš nebezpečné vstupovat do další konkurenční oblasti. "Google je reklamní společnost a jeho peníze pocházejí z reklamy. Produktem Googlu jsou jeho uživatelé a on se jich, aby byl úspěšný, musí snažit co nejjednodušeji sehnat co nejvíc."

Nákupem Motoroly se podle něj Google tomuto cíli vzdálil a po nákupu operátora by pro něj byla situace ještě těžší. Kromě výrobců chytrých telefonů by se dostal do sporu i s investory v telekomunikacích. A je otázkou, jestli by reklamní společnost v tomto rozměru byla přijatelná pro veřejnost i regulační orgány.

Většina amerických analytiků tak očekává, že T-Mobile nakonec koupí provozovatel tří jiných bezdrátových sítí Sprint Nextel Corp.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy