Jak jsme hackovali Kinect: Historie, roboti i erotika

Jan Kovalík
1. 12. 2011 18:00
Soutěž v hackování Kinectu zná svého vítěze. Jak fůze technologie a umění vypadala?
Foto: Vojtěch Marek

Během středečního odpoledne v KC Vltavská probíhají přípravy na tři souběžné kulturní akce. V bludišti chodeb panuje zmatek a nervozita. Mezi bednami s aparaturou poskakuje ochranka a pomáhá nasměrovat první návštěvníky.

Někteří z nich míří hluboko do útrob komplexu do pražského hackerspace brmlab, kde se první soutěžící klání MOJE KONZOLE! připravují na demonstraci svých projektů. Z batohů vytahují své "druhé oči" v podobě ovladačů Kinect, který za chvíli každý využije svým vlastním způsobem.

Víc než hračka

Ačkoli je Kinect zařízení primárně určené pro ovládání videoher pohybem těla, je ztřejmé, že technologie a čidla ukrytá pod jeho kapotou nachází využití mnohem širší - od umění, přes počítačové vidění po zcela nové způsoby ovládání počítače.

Robotické ruce se dávají do pohybu, účastníci ladí poslední detaily svého softwaru, Kinecty se kalibrují a načíná se první basa Club-Mate, energetického nápoje, který místní hackerskou úderku udržuje při životě a již neoddělitelně patří do inventáře brmlabu.

Po čtvrté hodině jsou všichni připraveni a brmlab se začíná plnit návštěvníky. Po krátkém uvítání startuje prezentaci Lenka Janušková se svým projektem IT erotika. Diváky si odvádí do vedlejší místnosti, kde představuje svět IT workoholiků, kteří si neustálou prací se stroji nahrazují své reálné chování včetně erotiky.

Foto: Vojtěch Marek

V hlavní místnosti již sympatická dvojice ze Slovenska, Zuzana Husárová a Lubomír Panák, připravují interaktivní procházku lidským nitrem, během které diváci slyší, jaké zvuky vydávají jednotlivé orgány nebo jak vypadají tkáně.

Underground zdraví Overground

Po krátké pauze se slova chopí Štěpán Bechynský, vývojář-evangelista firmy Microsoft, který soutěžícím a divákům vysvětluje, co všechno je Kinect schopen vidět a jak se tato nasbíraná data dají využít. V následné zasvěcené debatě padá rozdíl mezi profesionálem nadnárodní korporace a open-source alternativci, kteří "dýchají Linux" - důležité je téma.

Jan Hrdlička a Jiří Wild představují robota, ovládaného pohybem těla. Kinect přenáší pohyby rukou do počítače, který posílá příkazy robotovi. Ten pak kopíruje pohyby člověka. Pavel Jetenský demonstruje nedokonalost stávajících zařízení, kterými ovládáme počítače.

Nabízí vlastní pojetí v podobě "neviditelné myši", Kinectu zavěšeného nad pracovním stolem, který snímá pohyby prstů a jejich kombinace, uživatel se pak obejde bez myši nebo trackballu.

Foto: Vojtěch Marek

3D Průša

V šest večer je již kapacita brmlabu vyčerpaná. Josef Průša, známý populizátor 3D tisku, zapracoval Kinect do svého projektu Vase Designer. Uživatel pohybem ruky vytvoří profil vázy, jakoby na virtuálním hrnčířském kruhu. Když je se svým výtvorem spokojen, stačí virtuální vázu poslat do 3D tiskárny, která během několika minut model promění v realitu.

To už se ale všichni přesouvají do prostoru naproti brmlabu, kde čeká tým neziskovky M77, která představuje největší instalaci večera - Interaktivní památník holocaustu. Pomocí videomappingu pak při přiblížení ožívá busta Markéty Novákové, která prošla šílenstvím vyhlazovacích táborů Terezín a Osvětim-Birkenau.

Vypadá to, že diváci mají jasno. Každý dostává pět bodů v podobě pěti vytržených kláves z počítačové klávesnice, které může rozdělit mezi soutěžní projekty. V zákulisí se sčítají body a slova se mezitím ujímá praktik interaktivního umění Andrej Boleslavský z Centra pro umění a moderní technologie (CIANT).

Foto: Vojtěch Marek

Během své přednášky na téma Computer vision, předvádí svou mimosoutěžní instalaci, kterou vzdává hold jednomu z průkopníků videoartu Woodymu Vasulkovi. Pomocí Kinectu a 3D televize si tak diváci mohou prohlédnout stereoskopickou kopii sama sebe.

Síla příběhu, podpořená technologií

V tu chvíli již v brmlabu nezbývá moc vzduchu k dýchání, na řadě je vyhlášení vítěze. Nejvíc sympatií diváků získává instalace skupiny M77 (Interaktivní památník holocaustu), která si odnáší konzoli Xbox360 s Kinectem. Robotická ruka pánů Hrdličky a Wilda dosáhla na druhé místo. Za třetí nejlepší projekt zvolili diváci IT erotiku Lenky Januškové.

Kulturním centrem Vltavská třese ska v podání Sto zvířat, kteří hrají v dolním sále a život v brmlabu se vrací do zaběhlých kolejí - další basa Club Mate, záření obrazovek, vrčení serverů a ševelení větráčků. Venku je zima a prší.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

V polské Odře uhynuly tuny ryb, zřejmě kvůli znečištěné vodě. Na vině může být i toxická látka

V řece Odře hromadně hynou ryby, úřady zatím zkoumají vzorky vody a tvrdí, že stav řeky průběžně kontrolují, uvedla ve středu zpravodajská televize TVN 24. O úhynu začali rybáři hovořit již koncem minulého měsíce a nyní množství mrtvých ryb počítají v tunách. Ale zdroj znečištění stále není znám, upozornil list Gazeta Wyborcza. Lidé podle opozičního deníku bili na poplach už dávno, ale instituce mlčely, až řeku postihla ekologická katastrofa. Na sociálních sítích se objevily i snímky mrtvých bobrů v řece.

Zástupkyně hlavního inspektora ochrany životního prostředí Magda Gosková před novináři uvedla, že problém se týká pěti vojvodství, ale ve vodě se aktuálně nenachází dříve objevená toxická sloučenina mesitylen, používaná podle televize při výrobě benzínů s vysokým oktanovým číslem. Šéf povodí Przemysław Daca přičetl stav Odry tomu, že do řeky byla nejspíše vypuštěna nějaká látka zvenčí, která způsobila i vysoké okysličení vody, zcela netypické v období vysokých teplot podnebí.

Z Odry bylo podle Dacy vyloveno okolo pěti tun uhynulých ryb. Vzhledem k tomu, že další ryby nehynou, má za to, že látka, která úhyn zavinila, se už v řece rozpustila. Řeka na tom podle něj není tak zle, jak by se mohlo zdát, nejde o úplnou zkázu Odry. "Spoléháme na to, že příslušné služby a orgány co nejdříve vypátrají a potrestají zločince, který nám Odru znečistil," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Dříve uhašené požáry u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely, na vině mohou být žháři

Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely. Zasahuje tam 500 hasičů, pomáhají jim letadla Canadair a vrtulníky. Od úterního odpoledne oheň pohltil 6000 hektarů borových lesů, zničil 16 domů a 8000 lidí se muselo evakuovat. Oheň se také blíží k dálnici A63, úřady se rozhodly ji uzavřít, informovala agentura AFP. Další požár je poblíž Nantes na severu Francie, vypukl ve skladu válečné munice.

"Požár je velmi silný a rozšířil se do departementu Landes," uvedla v prohlášení prefektura v Gironde. Evakuace probíhaly i během středečního dopoledne. Nikdo nebyl zraněn, všichni zasažené vesnice včas opustili, uvedla prefektura. Média často upozorňují na "závratnou rychlost" šíření ohně.

Předpovědi meteorologů nejsou nijak povzbudivé, podle hasičů je situace "velmi nepříznivá". Na jihozápadě Francie se ve středu teploty vyšplhají místy až na 40 stupňů Celsia. Očekává se nárazový vítr o rychlosti 30 až 40 kilometrů v hodině, který by přispěl k rychlejšímu šíření plamenů, píše BFM TV.

V departementu Gironde začalo během úterka hořet na 40 místech, což naznačuje úmyslné založení požáru, oznámil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen. Prefektura vzápětí oznámila, že se zaměří na vysledování možných žhářů. "Musíme je odradit a dopadnout. Jsme pod tlakem kvůli počasí a žháři nemůžou tento tlak ještě stupňovat," uvedl podle BFM TV Martin Guespereau, zástupce prefekta Gironde.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing po více než roční přestávce obnovil dodávky letadel 787 Dreamliner

Americká strojírenská společnost Boeing po více než roční přestávce obnovila dodávky letadel 787 Dreamliner. Letecká firma American Airlines ve středu oznámila, že obdržela první z celkem devíti letadel 787 Dreamliner, které očekává v letošním roce. Informovala o tom agentura Reuters.

Obnovení dodávek je pro Boeing významným milníkem v době, kdy se letecká doprava zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Boeing musel dodávky letadel 787 Dreamliner pozastavit v květnu loňského roku kvůli výrobním vadám. V důsledku těchto problémů podnik přišel zhruba o 5,5 miliardy dolarů (130 miliard Kč).

Obnovení dodávek tento týden schválil americký Federální úřad pro letectví (FAA). Regulační orgán dospěl k závěru, že výrobce provedl nezbytné změny, aby splnil certifikační normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát schválil vstup Finska a Švédska do NATO, poslanci dodají souhlas na konci srpna

Senát ve středu podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance o Finsko a Švédsko. Oba severské státy o vstup do aliance požádaly počátkem července kvůli ruské invazi na Ukrajinu, a rozhodly se tak ukončit svou neutralitu. Souhlas za Česko se začleněním obou skandinávských zemí do aliance musí dodat ještě Sněmovna, která by se k tomu mohla sejít koncem srpna, a podepsat prezident.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN) senátorům řekl, že rozšíření aliance o Finsko a Švédsko "je v plném zájmu České republiky". Předseda senátního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) vyzdvihl obranyschopnost obou kandidátských států, které budou přínosem pro alianci.

Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států. Zatím je schválilo 23 zemí aliance, přičemž v úterý americkou ratifikaci dokončil svým podpisem prezident Joe Biden. Nejpomalejší jsou tak s ratifikací ve Španělsku, Portugalsku, na Slovensku, v Řecku, Maďarsku a v Turecku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy