Apple potrestal vývojáře, který našel chybu v iOS 5

LP Fish
9. 11. 2011 11:50
Dlouholetého spolupracovníka Applu Charlie Millera vyhodili z online vývojářského programu. Na bezpečnostní díru v iOS5 totiž poukázal aplikací, volně stažitelnou v App Storu.
Foto: Reuters

Bezpečnostní expert se specializací na počítače od Apple Charlie Miller přišel na vážnou díru v poslední verzi mobilního operačním systému iOS. Podle serveru Gizmodo ho za to však čekala krutá odplata: Apple ho vyřadil ze svého vývojářského online programu.

Vyčítá mu totiž, že místo aby na potenciální chybu upozornil firmu, vytvořil aplikaci, která existenci chyby dokazovala.

Škodlivý kód na pozadí

Aplikace se dala stáhnout z App Storu pod názvem Instastock a dodávala aktuální informace o akciovém trhu. Byla o to nebezpečnější, že dokázala obejít i vychvalovanou ochranu onlinového AppStore. Škodlivý kód totiž dokázala stáhnout až po nainstalování do iPhonu či iPadu.

Pak už ale dokázala přijímat příkazy ze vzdáleného počítače a krást třeba uživatelská data, jako jsou fotky a kontakty. Hacker však mohl na ovládnutých zařízeních také například spouštět vibrování či zvuky. K nahrání kódu a ovládnutí zařízení využila výjimky v Javascriptu mobilního prohlížeče Safari, která podle Millerova tvrzení vznikla kvůli zrychlení načítání stránek.

Za dobrotu ...

Millerova aplikace je z App Storu již stažena a podle serveru Tuaw lze očekávat, že Apple chybu opraví v příští aktualizaci. Miller, chce svá zjištění odprezentovat příští týden na bezpečnostní konferenci SysCan v Tchajwanu.

Na svém Twitteru komentoval Miller přístup Applu slovy "Napřed dají vývojářům přístup k provádění výzkumu a potom je vyhodí … za provádění výzkumu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
Další zprávy