Summit skončil diskusi o hospodářství, podpořil oceláře i farmáře

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2016 22:24
Šéfové států a vlád zemí evropské osmadvacítky v Bruselu dnes v ekonomické části jednání vyzvali Evropskou komisi, aby splnila své závazky k ochraně pracovních míst v ocelářství, která jsou ohrožena globální nadměrnou kapacitou. Zároveň požádali komisi o podporu pro chovatele prasat a producenty mléčných výrobků, které postihl současný propad cen. Summit rovněž zdůraznil potřebu plně funkčního společného energetického trhu. Ve schválené části závěrů summitu není zmínka o vězněné ukrajinské pilotce Nadije Savčenkové, kterou prosazovalo Česko.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Šéfové států a vlád zemí evropské osmadvacítky v Bruselu krátce po 20:00 SEČ ukončili první blok diskuse věnovaný ekonomice. Na twitteru to uvedl Preben Aamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska. U večeře pak premiéry a prezidenty čekalo hlavní téma nynější vrcholné schůzky, a to doladění detailů nové dohody s Tureckem, která by měla napomoci zastavení migrační vlny mířící do Evropy.

Unijní představitelé v ekonomické části jednání vyzvali Evropskou komisi, aby splnila své závazky k ochraně pracovních míst v ocelářství, která jsou ohrožena globální nadměrnou kapacitou. Zároveň požádali komisi o podporu pro chovatele prasat a producenty mléčných výrobků, které postihl současný propad cen.

Uvítali také připravovaný návrh zvýšení flexibility při stanovení sazeb daně z přidané hodnoty, který by umožnil snížit daň u hygienických potřeb na nulu.

Premiéři a prezidenti se také vrátili k dohodě o omezení emisí oxidu uhličitého přijaté na prosincové klimatické konferenci v Paříži. Vyzvali k urychlenému převedení závazků EU do legislativní podoby, aby bylo možné prosadit cíle usilující o zmírnění změn klimatu.

O Savčenkové se nemluví

Summit rovněž zdůraznil potřebu plně funkčního společného energetického trhu. O tom mluvil už před vrcholnou schůzkou slovenský premiér Robert Fico, podle něhož by měly být jednotnému energetickému trhu podřízeny i připravované projekty.

Slovensko spolu s ČR a dalšími sedmi státy nesouhlasí se stavbou plynovodu Nord Stream 2, který by mohl v budoucnu dodávat ruský plyn po dnu Baltského moře do Německa.

Ve schválené části závěrů summitu není zmínka o ukrajinské pilotce Nadije Savčenkové, kterou prosazovalo Česko. Savčenková je vězněna v Rusku a hrozí jí 23 let vězení, obžalována je z vraždy a z překročení ruských hranic. Ukrajinka vinu odmítá, na protest proti svému věznění vyhlásila předminulý týden hladovku.

Zbývající jednání summitu by měla být věnována uprchlické krizi.

 

Právě se děje

Další zprávy