Skupina G20 slíbila podpořit růst ekonomiky a postavit se proti protekcionismu

ČTK ČTK
5. 9. 2016 19:05
Nejvyšší představitelé G20 dali najevo přání, aby skupina, která vznikla v odpovědi na finanční krizi roku 2008, převzala hlavní roli v regulaci globální ekonomiky.

Chang-čou - Lídři skupiny zemí G20 se zavázali podpořit růst globální ekonomiky a postavit se proti obchodnímu protekcionismu. Představitelé největších světových ekonomik to uvedli v dnešním společném prohlášení z dvoudenního summitu v Číně. Skupina G20 se rovněž dohodla na krocích, jejichž cílem je omezit přebytky oceli na světovém trhu, za což je zodpovědná zejména Čína.

Čínský prezident Si Ťin-pching uvedl, že zúčastněné země se dohodly na nutnosti zastavit pokles globálního obchodu a lépe koordinovat svá opatření v makroekonomické politice. Země G20 se ale musejí z krátkodobě zaměřených opatření přeorientovat na dlouhodobější politiku a zaměřit se na reformy na straně nabídky.

"Musíme udělat víc pro uvolnění potenciálu dlouhodobého růstu," řekl čínský prezident, jehož citovala agentura Reuters. O globálním společném postupu na podporu ekonomiky se ale komuniké nezmínilo a činitelé G20 něco takového už dříve vyloučili s ohledem na výrazně rozdílnou situaci v každé zemi.

Nejvyšší představitelé G20 dali najevo přání, aby skupina, která vznikla v odpovědi na finanční krizi roku 2008, převzala hlavní roli v regulaci globální ekonomiky. Společná deklarace označuje G20 za "hlavní fórum" pro hospodářskou spolupráci.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová po summitu konstatovala, že ve skupině G20 panuje shoda na nutnosti posílení globálního růstu. Podle ní bylo tempo růstu příliš dlouho příliš slabé. Dodala také, že o strukturálních reformách se nesmí stále jen mluvit, ale že je nutné je i zavádět.

"Potřebujeme rychlejší růst. Musí být ale vyváženější, udržitelnější a musí z něj těžit všichni lidé," řekl Lagardeová. Podle britské premiérky Theresy Mayové je nutné zajistit, aby "pracující lidé skutečně profitovali z příležitostí, které vznikají díky volnému obchodu".

Komuniké rovněž uznalo, že přebytek kapacit ve výrobě oceli a dalších odvětvích je globální problém, který vyžaduje kolektivní odpověď. G20 proto iniciovala vytvoření pracovní skupiny pro ocel v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která bude studovat a monitorovat situaci na trhu. Prohlášení jako ústupek hostitelské zemi nezmiňuje v této souvislosti Čínu, třebaže právě tato země je v poslední době hlavním zdroje levných přebytků, jež narušují trh oceli v Evropě i ve Spojených státech.

Peking už v lednu slíbil, že do konce desetiletí sníží kapacity ve výrobě oceli o 100-150 milionů tun a prezident Si nyní tento slib zopakoval. Celkové nadbytečné ocelářské kapacity v Číně se ale odhadují na 300 milionů tun. Čína se na celosvětové produkci oceli ve výši kolem 1,6 miliardy tun ročně podílí zhruba polovinou, uvedla agentura Reuters.

Ocelářský průmysl snahu G20 řešit problémy s nadbytkem oceli přivítal. "Úspěch bude záviset na přístupu Číny," upozornila však indická ocelářská společnost Jindal Steel & Power. Globální produkce oceli by se podle ní měla pohybovat kolem 800 milionů tun ročně, což představuje zhruba polovinu nynější úrovně. "Cokoliv navíc bude vytvářet krizi," dodala firma.

Vlády G20 vyjádřily "odpor k protekcionismu v obchodě a investicích ve všech jeho formách". Slíbily, že nebudou devalvovat své měny proto, aby tím posílily vývoz. Vyzvaly rovněž ke spolupráci na omezení daňových úniků a rovněž apelovaly na zvýšení pomoci pro běžence a země, které je přijímají.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy