Řetězec Spar už v Česku prodělal přes tři miliardy

ČTK ČTK
6. 9. 2013 13:02
Tržby společnosti stouply loni meziročně o dvě procenta na 13,1 miliardy korun.
Foto: Tomáš Adamec

Praha - Obchodní řetězec Spar Česká obchodní společnost, který na tuzemském trhu provozuje hypermarkety Interspar a supermarkety Spar, vykázal loni ztrátu 545 milionů korun. V roce 2011 skončilo hospodaření ve ztrátě 608 milionů korun. Kumulovaná ztráta obchodníka z posledních let stoupla na 3,3 miliardy korun.

Tržby společnosti stouply loni meziročně o dvě procenta na 13,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů v účetní závěrce.

Mateřská společnost Spar Österreich řetězci navýšila základní kapitál o 300 milionů korun na 4,77 miliardy korun, o rok předtím navyšovala o 400 milionů korun.

"Finanční situace společnosti je pravidelně monitorována jak ze strany samotné společnosti, tak ze strany mateřské společnosti. V případě potřeby je mateřská společnost připravena poskytnout dostatečné financování tak, jak tomu bylo již v minulosti při navyšování vlastního kapitálu," uvádí firma v účetní závěrce.

Mateřská společnost odvolala na konci letošního března ředitele Martina Ditmara a jednatele Christiana Kollera. Novým šéfem řetězce byl jmenován Robert Spiegel.

Spar je podle posledního odhadu společnosti Incoma GfK desátým největším řetězcem s rychloobrátkovým zbožím v ČR, jeho podíl na trhu dosahuje 2,8 procenta. Největší podíl, 9,7 procenta, má Ahold. Spar v Česku provozuje 33 obchodů Interspar, deset prodejen Spar, dva obchody Spar City a jeden Spar To Go.

Nejvyšší zisk z potravinářských řetězců má v ČR Kaufland, ve finančním roce 2011/2012 vydělal 2,2 miliardy korun. Diskont Lidl v Česku ve finančním roce 2011/2012 více než ztrojnásobil zisk na 1,19 miliardy korun. Obchodnímu řetězci Globus ve finančním roce 2011/2012 klesl zisk o čtvrtinu na 138 milionů korun. Tesco vydělalo ve finančním roce 2011/12 meziročně o deset procent méně, 204 milionů korun.

V Česku za poslední rok a půl přibylo 60 nových prodejen supermarketů, hypermarketů a diskontů. Na tuzemském trhu tak působí celkem 680 prodejen potravinářských supermarketových řetězců, více než 640 prodejen diskontů a téměř 300 hypermarketů. Vyplývá to ze studie Supermarket, Diskont & Hypermarket 2013 společnosti Incoma GfK.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy