Prazdroj: Většina našich dodavatelů jsou české firmy

Tereza Holanová Tereza Holanová, pak
9. 1. 2012 10:04
Rozhovor s ředitelkou pro vnější vztahy a komunikaci ve společnosti Prazdroj.
Ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci ve skupině Prazdroj.
Ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci ve skupině Prazdroj. | Foto: Tereza Holanová, Vladimír Nagaj

Praha - Plzeňský Prazdoj primárně spolupracuje s českými firmami. Jeho produkt je plně spojený s lokálními surovinami, které produkují čeští zemědělci a jiné malé a střední společnosti. Kdo se chce stát naším dodavatelem, musí splňovat pravidla odpovědnosti v podnikání, tvrdí Drahomíra Mandíková, ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci ve firmě. 

Máte vypracovaná nějaká pravidla pro přístup k dodavatelským firmám?

V Prazdroji bereme velmi vážně otázku trvale udržitelného rozvoje. Máme pravidla, která jsou součástí našeho rozhodování a každodenních aktivit. Jsme rádi, když můžeme do této naší snahy zapojit i naše partnery. Naše vztahy jsou samozřejmě primárně obchodní, pojí nás společná touha po co nejlepším výsledku a produktu. Na druhou stranu, stejně jako v lidském životě, tak i v byznysu funguje nejlépe vztah postavený na společných hodnotách. Proto se nám nejlépe spolupracuje s těmi, kteří si stejně jako my váží hodnot, jako je lidská práce, životní prostředí či kulturní dědictví. Na naše dodavatele máme vysoké nároky, vyžadujeme i od nich odpovědný přístup a etické chování.

Jak tedy pomáháte svým dodavatelům a obchodním partnerům k naplňování jejich společenské odpovědnosti?

Jako jedna ze společností, která již mnoho let podporuje společenskou odpovědnost firem, se snažíme šířit tyto myšlenky a přístup i dál. Proto pravidelně oslovujeme naše klíčové dodavatele s otázkou odpovědného přístupu k podnikání.  Naši noví či potenciální dodavatelé se také mohou k principům trvale udržitelného rozvoje oficiálně přihlásit, a to prostřednictvím webu.

Proč upřednostňujete české dodavatele?

Všechny velké značky našich piv se honosí certifikátem České pivo, který je přihlášen v EU a schvaluje ho Státní zemědělská a potravinářská inspekce. A na vaření tradičních českých piv jsou české suroviny nezbytné. Proto spolupracujeme s českými zemědělci, vždyť Prazdroj je druhým největším odběratelem sladovnického ječmene v Česku a v předešlých letech jsme nakoupili ječmen za více než půl miliardy korun! Abych ilustrovala důležitost této spolupráce nejen pro dodavatele, ale i pro českou ekonomiku, můžu například uvést jedno číslo za minulý rok. 5,9 miliardy korun - takový obrat se nám podařilo vloni vygenerovat ve spolupráci s našimi dodavateli a téměř devadesát procent tohoto obratu má původ ve spolupráci s českými firmami.

Jak monitorujete dodržování odpovědného chování u svých dodavatelů? Liší se nějak přístup v ČR a v zahraničí?

Prostřednictvím programu nazvaného „Systém řízení kvality poskytované dodavatelem" společně dohlížíme na nejvyšší kvalitu dodávek. Stejně jako kvalitu surovin, materiálů či služeb sledujeme u našich dodavatelů i odpovědný přístup k životnímu prostředí, lidským právům či bezpečnosti při práci.

Zasáhnete v případě, že zjistíte pochybení? Některé společnosti realizují audity a případně ukončí s firmou spolupráci.

Mezi našimi dodavateli je velká řada těch, kteří s námi spolupracují léta. V těchto dlouhodobých obchodních vztazích obyčejně vše funguje tak, jak má. Mýlit se, je ale lidské, takže raději než rychlá řešení prosazujeme dialog a snažíme se situaci vyřešit, pokud by došlo k nějakým menším pochybením.

Jde o standardní praxi ve vašem oboru podnikání? Změnila se nějak situace za poslední roky?

Nemám v ruce žádná tvrdá data ani průzkum, ale troufla bych si říci, že prostředí pro podnikání se kultivuje a stále více firem si uvědomuje, že jejich byznys není jenom o maximálním zisku, ale o zabezpečení dlouhodobě udržitelného rozvoje podnikání s ohledem na okolí, ve kterém podnikají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Loni 10. října, den po sněmovních volbách, byl Zeman převezen na kliniku intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice, kde strávil 48 dní. Lékaři tehdy podle zprávy, kterou si vyžádal a publikoval předseda Senátu Miloš Vystrčil, považovali jeho dlouhodobou prognózu za krajně nejistou a prezident podle nich nebyl v té době schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Prezident už více než rok kvůli onemocnění nohou používá invalidní vozík. Po loňské hospitalizaci mu kvůli riziku podvýživy lékaři zavedli sondu do žaludku. V červencovém rozhovoru pro CNN Prima News Zeman uvedl, že doufá, že mu ji lékaři na podzim vyndají. V rozhovoru také řekl, že se jinak cítí v podstatě zdráv a má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu k tomu nedošlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy