Prazdroj: Většina našich dodavatelů jsou české firmy

Tereza Holanová Tereza Holanová, pak
9. 1. 2012 10:04
Rozhovor s ředitelkou pro vnější vztahy a komunikaci ve společnosti Prazdroj.
Ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci ve skupině Prazdroj.
Ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci ve skupině Prazdroj. | Foto: Tereza Holanová, Vladimír Nagaj

Praha - Plzeňský Prazdoj primárně spolupracuje s českými firmami. Jeho produkt je plně spojený s lokálními surovinami, které produkují čeští zemědělci a jiné malé a střední společnosti. Kdo se chce stát naším dodavatelem, musí splňovat pravidla odpovědnosti v podnikání, tvrdí Drahomíra Mandíková, ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci ve firmě. 

Máte vypracovaná nějaká pravidla pro přístup k dodavatelským firmám?

V Prazdroji bereme velmi vážně otázku trvale udržitelného rozvoje. Máme pravidla, která jsou součástí našeho rozhodování a každodenních aktivit. Jsme rádi, když můžeme do této naší snahy zapojit i naše partnery. Naše vztahy jsou samozřejmě primárně obchodní, pojí nás společná touha po co nejlepším výsledku a produktu. Na druhou stranu, stejně jako v lidském životě, tak i v byznysu funguje nejlépe vztah postavený na společných hodnotách. Proto se nám nejlépe spolupracuje s těmi, kteří si stejně jako my váží hodnot, jako je lidská práce, životní prostředí či kulturní dědictví. Na naše dodavatele máme vysoké nároky, vyžadujeme i od nich odpovědný přístup a etické chování.

Jak tedy pomáháte svým dodavatelům a obchodním partnerům k naplňování jejich společenské odpovědnosti?

Jako jedna ze společností, která již mnoho let podporuje společenskou odpovědnost firem, se snažíme šířit tyto myšlenky a přístup i dál. Proto pravidelně oslovujeme naše klíčové dodavatele s otázkou odpovědného přístupu k podnikání.  Naši noví či potenciální dodavatelé se také mohou k principům trvale udržitelného rozvoje oficiálně přihlásit, a to prostřednictvím webu.

Proč upřednostňujete české dodavatele?

Všechny velké značky našich piv se honosí certifikátem České pivo, který je přihlášen v EU a schvaluje ho Státní zemědělská a potravinářská inspekce. A na vaření tradičních českých piv jsou české suroviny nezbytné. Proto spolupracujeme s českými zemědělci, vždyť Prazdroj je druhým největším odběratelem sladovnického ječmene v Česku a v předešlých letech jsme nakoupili ječmen za více než půl miliardy korun! Abych ilustrovala důležitost této spolupráce nejen pro dodavatele, ale i pro českou ekonomiku, můžu například uvést jedno číslo za minulý rok. 5,9 miliardy korun - takový obrat se nám podařilo vloni vygenerovat ve spolupráci s našimi dodavateli a téměř devadesát procent tohoto obratu má původ ve spolupráci s českými firmami.

Jak monitorujete dodržování odpovědného chování u svých dodavatelů? Liší se nějak přístup v ČR a v zahraničí?

Prostřednictvím programu nazvaného „Systém řízení kvality poskytované dodavatelem" společně dohlížíme na nejvyšší kvalitu dodávek. Stejně jako kvalitu surovin, materiálů či služeb sledujeme u našich dodavatelů i odpovědný přístup k životnímu prostředí, lidským právům či bezpečnosti při práci.

Zasáhnete v případě, že zjistíte pochybení? Některé společnosti realizují audity a případně ukončí s firmou spolupráci.

Mezi našimi dodavateli je velká řada těch, kteří s námi spolupracují léta. V těchto dlouhodobých obchodních vztazích obyčejně vše funguje tak, jak má. Mýlit se, je ale lidské, takže raději než rychlá řešení prosazujeme dialog a snažíme se situaci vyřešit, pokud by došlo k nějakým menším pochybením.

Jde o standardní praxi ve vašem oboru podnikání? Změnila se nějak situace za poslední roky?

Nemám v ruce žádná tvrdá data ani průzkum, ale troufla bych si říci, že prostředí pro podnikání se kultivuje a stále více firem si uvědomuje, že jejich byznys není jenom o maximálním zisku, ale o zabezpečení dlouhodobě udržitelného rozvoje podnikání s ohledem na okolí, ve kterém podnikají.

 

Právě se děje

před 37 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 57 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy