Na území Prahy se dnes nachází zhruba 1400 hektarů takzvaných brownfieldů – nevyužitých území, na kterých v minulosti stály především průmyslové areály a kde dnes většinou zejí prázdnotou polozřícené stavby. Developeři zde plánují v následujících letech budovat nové čtvrti, ve kterých najdou bydlení a práci desítky tisíc lidí. Výstavbu podporuje i vedení metropole spolu s urbanisty z Institutu plánování a rozvoje. Výstavba na brownfieldech v širším centru Prahy je pro město výhodnější. Nemusí investovat do infrastruktury, jako tomu je u výstavby v okrajových částech Prahy. Podívejte se, jak se má proměnit několik významných pražských brownfieldů.
V okolí Masarykova nádraží v Praze vyroste světová architektura. "V návaznosti na Florentinum to můžeme nazvat přestavbou celé čtvrti, k projektu přistupujeme s pokorou a velkým respektem," řekl pro Forbes spolumajitel Penta Investments Marek Dospiva.
Masarykovo nádraží
Skupina Penta plánuje postavit celkem osm budov na pozemcích nacházejících se v sousedství Masarykova nádraží a autobusového nádraží na Florenci. Developer chce na místě postavit osm převážně administrativních budov podle návrhu významné britské architektky Zahy Hadid. Investice se může vyšplhat až na částku 10 miliard korun. Celkem na jednom z největších brownfieldů v centru města vznikne zhruba 70 tisíc metrů čtverečních administrativní plochy.
Prohlédnout galerii