Nový vlastník zatím ocelárnu nezavře, říká šéf Evrazu

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
12. 9. 2013 20:30
Deník Insider přinesl rozhovor s generálním ředitelem Evrazu Dmitrijem Ščukou
Dmitrij Ščuka, šéf Evraz Vítkovice Steel.
Dmitrij Ščuka, šéf Evraz Vítkovice Steel. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Česká pobočka ruské ocelářské skupiny Evraz finišuje jednání o prodeji. Podle informací deníků Aktuálně.cz a Insider chtějí Rusové prodat českou továrnu Evraz Vítkovice Steel ruské státní bance Vněšekonombank, která je jejím největším věřitelem.

Ve hře jsou stále i čeští zájemci, především skupina investorů v čele s obchodníkem se šrotem Zdeňkem Trojkem, kteří by rádi s bankou VEB vyjednali další spolupráci ve Vítkovicích Steel.

Šéf Evrazu Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka nechce jednání o prodeji komentovat. Připouští ale, že prodej komplikuje i nedávné rozhodnutí Evropské komise, která odmítla rozdělit letošní příděl bezplatných emisních povolenek na výrobu tekutého železa v Ostravě mezi Evraz a konkurenční ArcelorMittal Ostrava.

Celý balík má dostat ArcelorMittal. Evraz se chystá tento krok napadnout u soudů. Může tak způsobit turbulence na celém trhu emisních povolenek v Česku: "Mezi variantami, jak to může dopadnout, je i katastrofický scénář, který může mít dopad na celý český trh," varuje Ščuka.

V interview dále ujišťuje, že ocelárna ostravských hutí přežije, přinejmenším ještě po určitou dobu. A informuje o kondici dalších zahraničních poboček skupiny.

V jaké kondici Evraz Vítkovice Steel (EVS) momentálně je?

Naši situaci bych přirovnal k situaci pacienta, který leží na jednotce intenzivní péče. Pacient je pod kontrolou, stabilizovaný a mimo ohrožení života.

Naše situace je složitá, ale stabilizovaná. Od začátku roku se v provozním zisku (EBITDA) držíme kolem nuly, bez využití hotovosti. Takto můžeme pokračovat téměř nekonečně dlouho.

Je třeba brát v úvahu katastrofální stav evropského ocelářského trhu, něco takového aspoň za posledních dvacet let nepamatujeme. Rozdíl v ceně mezi bramou (polotovarem, používaným ve válcovnách) a hotovým plechem je minimální a drtivá většina evropských výrobců se do toho nemůže vměstnat žádným ziskem.

Na JIPce se ale nedá žít věčně...

Nedá, ale dá se tu vydržet poměrně dlouho, než se situace na trhu otočí. A jak říkají naší akcionáři: pokud se firmu nepodaří dobře prodat, bude ji Evraz dál provozovat sám.

Nejsme k prodeji nuceni, ani jsme prodej nespustili. Začali jsme testovat trh a aktivně hledat kupce v momentě, kdy jsme dostali první nabídku. A ukázalo se, že zájemců může být víc.

Ruská banka a její zájmy v Česku - čtěte ZDE (podrobné informace o prodeji Evrazu a dalších investicích VEB v Česku)

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy