Německé obchody přestanou od července dávat plastové tašky zdarma

ČTK ČTK
26. 4. 2016 12:27
Cenu plastových tašek si budou obchodníci určovat sami. Musí ale docílit toho, aby se do roku 2018 snížil jejich počet o 80 procent. K omezení prodeje plastových tašek Německo přistupuje na základě požadavku Evropské komise z roku 2014. Opatření se netýká tenkých sáčků na pečivo nebo na ovoce a zeleninu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Berlín - Němečtí obchodníci přestanou od července nabízet zákazníkům plastové tašky zdarma a zpoplatní je. Dnes se na tom zástupci obchodní komory a hlavních řetězců dohodli s ministryní životního prostředí Barbarou Hendricksovou. Opatření se netýká tenkých sáčků na pečivo nebo na ovoce a zeleninu.

Cenu plastových tašek si budou obchodníci určovat sami. Musí ale docílit toho, aby se do roku 2018 snížil počet plastových tašek o 80 procent. "Budeme vývoj pozorně sledovat a pokud se požadovanou kvótu nepodaří naplnit, přijmeme patřičný zákon, který rozšiřování plastových tašek omezí," uvedla Hendricksová.

Řada obchodů začala omezovat prodej tašek už před dohodou s ministerstvem. Řetězec prodejen s elektronikou Saturn požaduje od zákazníků od počátku roku až 50 eurocentů (13,50 Kč) za plastovou tašku, řetězec drogerií dm 10 eurocentů (2,70 Kč). Textilní řetězec KiK loni na konci roku plastové tašky zcela vyřadil z nabídky a místo nich prodává látkové.

K omezení prodeje plastových tašek Německo přistupuje na základě požadavku Evropské komise z roku 2014. Ta stanovila členským zemím EU povinnost snížit počet jednorázových igelitových sáčků na 90 na osobu ročně k roku 2019 a na 40 ročně v roce 2025. V současnosti každý Němec ročně využije v průměru zhruba 70 jednorázových plastových tašek.

Průzkum mezi spotřebiteli ukazuje, že Němci s omezením prodeje plastových tašek souhlasí. Společnosti YouGov řeklo 80 procent dotázaných, že považují za správné plastové tašky zpoplatnit, a 53 procent by dokonce podpořilo úplný zákaz jejich prodeje. S omezováním plastových tašek nesouhlasí jen 15 procent Němců.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy