Největší kampelička se stane bankou, získala licenci

Ekonomika Luděk Vainert, Marek Miler, Ekonomika
Aktualizováno 19. 10. 2016 12:24
Creditas získala potvrzení České národní banky o udělení bankovní licence. Kampeličku s téměř 20 tisíci klienty ovládá olomoucký finančník Pavel Hubáček. Její aktiva převyšují 10 miliard korun.
Creditas - logo, ilustrační foto
Creditas - logo, ilustrační foto | Foto: Creditas

Praha - Původně třebíčská a dnes olomoucká kampelička Creditas se už za deset týdnů stane bankou. Creditas, který vlastní skupinu zemědělských podniků a firem na rozvod elektřiny a plynu. Velké sumy také investoval i do nemovitostí, včetně kanceláří na pražské Florenci.

"Udělení licence vnímáme jako potvrzení našeho obezřetného hospodaření a potvrzení správnosti našeho přístupu. V posledním období jsme se zaměřili především na posilování kapitálu a kvalitu úvěrového portfolia," řekl předseda představenstva Creditas Vladimír Hořejší.

Foto: Záložna Creditas

O tom, že Creditas licenci obdržela, informoval server Lidovky. Vedení záložny ve středeční tiskové zprávě uvedlo, že licence je platná od ledna 2017.

Creditas se v banku transformovat musela. Jedním z opatření, kterým chce ČNB omezit opakované a nákladné kolapsy kampeliček, je limit na jejich velikost. Každá záložna s aktivy přes pět miliard korun má povinnost o bankovní licenci požádat. Creditas tento limit dlouhodobě překračuje, s s bilanční sumou přes deset miliard je největší záložnou v zemi.

Záložna má nyní přes 19,5 tisíce klientů, kteří musí být současně členové družstva. Podle od loňska platné regulace se z části vkladů automaticky stává kapitál záložny a není tedy pojištěn. Tato omezení po proměně v banku padnou, na duhou stranu bude Creditas pod výrazně přísnějším dohledem ČNB.

Kampeličku ovládá olomoucký finančník Pavel Hubáček.

V posledních letech nové banky v Česku nevznikají. Výjimkou je loňská transformace splátkové firmy Cetelem patřící francouzské BNP Paribas na banku.

Tento měsíc se také dohodl na koupi 29 procentního podílu v ČD-Telematice − firmě, která vlastní druhou největší síť optických datových kabelů v Česku. Hubáčkův Unicapital podíl koupil za vyšší cenu, než kolik nabídly České dráhy, které o akcie také usilovaly.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy