Největší český dluh? Milion nenarozených dětí

5. 12. 2013 7:24
Chcete rozpumpovat ekonomiku? Podpořte rodiny, radí profesor ekonomie Lubomír Mlčoch.
Lubomír Mlčoch
Lubomír Mlčoch | Foto: Aktuálně.cz

Stát by neměl řešit jen deficit veřejných financí, ale i ten, který pramení z toho, že se za posledních dvacet let v Česku nenarodil milion dětí.

„Zadlužili jsme se v obou těchto položkách, ale lidský faktor je možná vážnější než dluh v penězích. Přitom onen finanční dluh považujeme za důležitější, a to až do té míry, že je potřeba šetřit na podpoře rodinné politiky. To je krátkozraké," říká profesor ekonomie Lubomír Mlčoch z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Nedávno sepsal studii nazvanou Ekonomie rodiny v proměnách času, institucí a hodnot.

Za „deficit" v počtu narozených dětí podle něj může jednak kulturní faktor, rychlý přechod ke společnosti konzumního typu a pokušení mít se dobře teď hned, co nejrychleji. Jsou ale i ekonomické důvody. Někteří autoři z oblasti demografie argumentují tím, že ve srovnání s dobou konce komunismu podpora rodiny rapidně klesla.

„Zejména podpora rodiny s dětmi. I podle některých demografických studií stát podporuje bezdětné a trestá rodiče za to, že mají tu drzost vychovávat děti," podotýká Mlčoch. „Ukazuje se, že naše svobodná společnost je vůči rodině v jistém smyslu nepřátelštější než normalizační režim," dodává.

Vzor? Francie a severské státy

Podle Mlčocha existují státy, které vědí lépe, „jak na to", podporují rodiny promyšleněji a hlavně dlouhodoběji. Nemění pravidla a vytvářejí ovzduší důvěry a jakýchsi záruk, že stát rodinu nenechá padnout. Z tohoto hlediska vychází nejlépe Francie, odborníky dobře hodnocené jsou také severské státy. Skandinávie se přitom vyznačuje vysokou mírou pracovní aktivity žen a současně ne tak špatnou porodností.

„Existuje model, který vychází z toho, že dnešní člověk si nadevše cení svobody volby. Oni se snaží rodinám nabídnout širokou paletu možností, aby si mohly vybrat. Rodina se například může rozhodnout, zda využije státem budovaného systému jeslí a školek. Pokud ale nechce, dostane příspěvek ve stejné výši na to, že je posílá do soukromých škol. Nebo se jedna matka stará o dvě své děti a čtyři cizí. Stát to podporuje," vysvětluje Mlčoch.

Velkou záhadou je nicméně neúspěch robustní prorodinné politiky v Německu, jehož demografický vývoj je varovný. "Oni zřídili ministerstvo pro rodinu, přišli s aliancí pro rodinu, do které chtěli zatáhnout i byznys, vědecké elity a další, ale nakonec to všechno vyšumí. Kariéra hraje v životech lidí tak významnou roli, že nějakých 25 procent se rozhodne dopředu, že se nebudou ženit či vdávat, a soustředí se na práci. Přes 50 procent domácností je bezdětných," říká Mlčoch.

Manažerům hrozí Baumolova nemoc

Ekonomiku podle něj zajímá pouze zdravá vzdělaná síla v produktivním věku připravená k prodeji na trhu. Kde se ta síla vezme, nikoho nezajímá. Z toho plyne, že by se měl i soukromý byznys více zajímat o rodinnou politiku.

Největší obětí současného systému jsou přitom sami manažeři či podnikatelé. „Je popsána takzvaná Baumolova nemoc, která spočívá v tom, že onen manažer si uvědomuje, že každou hodinou, kterou věnuje rodině, mu unikají statisícové příjmy. On si jen ukrádá čas pro rodinu. Otcové i matky často děti v podstatě nevidí.  A to kompenzují financemi," vysvětluje Mlčoch.

---------------------------------------------------------------------------

Má vůbec v tržní ekonomice šanci tradiční rodina?

Budou státy s vyšší porodností ekonomicky úspěšnější?

Co s tím může dělat běžný člověk?

Celý rozhovor s Lubomírem Mlčochem čtěte v týdeníku Ekonom. K dostání na obvyklých místech.

Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy