Nejhorší propad od vzniku Česka: Ekonomika ztratila 11 procent, utrácela jen vláda

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2020 14:27
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta. Je to nejhorší výsledek od vzniku samostatného Česka. Na výsledku se negativně podepsal především pokles zahraniční poptávky, uvedl ve zpřesněném odhadu Český statistický úřad (ČSÚ).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Koncem července statistici odhadovali meziroční pokles na 10,7 procenta a mezikvartální na 8,4 procenta.

Největší podíl na meziročním poklesu české ekonomiky měla zahraniční poptávka s příspěvkem minus 7,9 procentního bodu. Spotřební výdaje domácností přispěly k poklesu minus dvěma procentními body. "Domácnosti omezily výdaje zejména na předměty dlouhodobé a střednědobé trvanlivosti a také výdaje za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Naopak mírně pozitivní vliv měly rostoucí výdaje vládních institucí.

Tvorba hrubého fixního kapitálu v mezičtvrtletním srovnání vzrostla o 0,9 procenta, meziročně však o 4,8 procenta klesla. Vyšší byly pouze investice do ostatních budov a staveb. Největší propad zaznamenaly investice do strojů a dopravních prostředků.

Saldo zahraničního obchodu se ve druhém čtvrtletí meziročně snížilo o 56,5 miliardy korun na 44,1 miliardy Kč. To je nejnižší hodnota od druhého kvartálu 2012. Vývoz zboží a služeb meziročně klesl o 23,3 procenta. Dovoz zboží a služeb meziročně klesl o 18,2 procenta. "Na meziročním vývoji dovozu se významně podílel pokles dovozu ropy a zemního plynu, základních kovů, strojů a zařízení a subdodávek pro automobilový průmysl," uvedl ČSÚ.

Podle analytiků má česká ekonomika zřejmě to nejhorší letos za sebou. Zároveň ale upozornili, že řada dalších ekonomických ukazatelů včetně nezaměstnanosti se bude zhoršovat až se zpožděním. Za celý rok by měla ekonomika podle odhadů klesnout v průměru o zhruba sedm procent, což je menší propad, než ekonomové očekávali počátkem léta.

"Dnešní zpřesněná čísla se příliš nelišila od předběžných odhadů a tak nadále očekáváme propad ekonomiky v letošním roce kolem sedmi procent. Ačkoli tak má tuzemská ekonomika to nejhorší za sebou z pohledu propadu HDP, řada ekonomických ukazatelů včetně nezaměstnanosti se bude zhoršovat teprve se zpožděním, a zejména po ukončování podpůrných vládních programů," sdělil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Pokles české ekonomiky v druhém čtvrtletí byl o jeden procentní bod mírnější, než očekávala ČNB v aktuální prognóze. "S ohledem na bezprecedentní situaci, ve které se česká ekonomika nacházela během jarních měsíců, lze pozorovanou odchylku skutečného vývoje HDP od prognózy považovat za nevýznamnou," řekl k tomu ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král.

 

Právě se děje

Další zprávy