Minimální sazby i slabá koruna platí, rozhodla rada ČNB

Aktualizováno 26. 6. 2014 14:36
Intervenční režim bude trvat minimálně do začátku druhé čtvrtiny příštího roku.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Bankovní rada České národní banky opět rozhodla ponechat úrokové sazby na historických minimech a pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR.

Úrokové sazby drží centrální banka na historicky nejnižší úrovni již přes rok a půl. Základní úroková sazba tak činí 0,05 procenta. K devizovým intervencím kvůli hrozbě deflace přistoupila rada loni v listopadu.

Bankovní rada zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení koruny pod úroveň 27 koruny za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Dnešního zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů. Na jednání nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl.

Kdy skončí intervence?

Devizové intervence spustila ČNB s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit hrozící deflaci. Bankovní rada nyní konstatovala, že neukončí intervenční režim dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2015. 

Návrat do standardního režimu měnové politiky nebude podle guvernéra ČNB Miroslava Singera znamenat posílení kurzu koruny na úroveň před zahájením intervencí. "V mezidobí totiž dochází k průsaku slabšího kurzu koruny do cenové hladiny i dalších veličin," uvedl.

Analytici se většinou domnívají, že intervence rada ukončí kolem poloviny příštího roku, někteří ale nevylučují pokračování režimu až do roku 2016.

 

Právě se děje

Další zprávy