Kyperské ministerstvo financí zrušilo i omezení na předčasný výběr úspor z termínovaných vkladů

Nikósie - Kypr dnes zrušil omezení pro maximální denní výběr peněz z účtů. Oznámilo to tamní ministerstvo financí.

Země pohyb kapitálu omezila před rokem na základě podmínek tehdy poskytnuté mezinárodní úvěrové pomoci. Omezení pohybu mělo zabránit neřízenému vybírání peněz či jejich převodu do zahraničí a možnému následnému kolapsu bankovního systému.

Podle výnosu ministerstva byl zrušen maximální denní limit pro výběr z účtu ve výši 300 eur na osobu. Podle agentury Reuters skončilo rovněž omezení na předčasný výběr úspor z termínovaných vkladů.

Výnos kromě toho umožnil jednotlivcům otevřít si za určitých podmínek bankovní účet u jiných úvěrových institucí.

Kypr se loni v březnu dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v objemu deseti miliard eur, tedy v přepočtu asi 274 miliard korun. Dohodu ale provázely přísné podmínky, včetně zabavení části vkladů v kyperských bankách a redukce přebujelého bankovního sektoru.

před 3 hodinami

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.