Foto: Léčebná vína tu ve sklepě zrají až rok. Firma se 120letou tradicí ale staví na zubních pastách

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Ve sklepech smíchovské firmy Herbadent až rok zrají léčebná sladová vína, která se od roku 1897 vyrábějí podle původní receptury. Smíchov si původní zakladatelé továrny dr. Javůrek a Vladimír Svatek vybrali záměrně kvůli dodávkám sladu z tehdy již existujícího pivovaru.
Výroba medicinálních vín byla založena na léčebných účincích tropických rostlin (kůra chinovníku dodává železo, kůra liány Marsdenia Condurango podporuje trávení), jejichž účinky se dobře přenášely právě přes sladové víno. Tato faktura z roku 1913 dokládá prodej léčivého vína do luhačovické lékárny.
Sud z Rakouska-Uherska, který Svatek používal na začátku 20. století při propagaci vín na světových výstavách. Vlevo na fotce je Pavel Zavadil, spolumajitel Herbadentu, který firmu koupil v roce 2003 i proto, že ho sudy na první pohled okouzlily.
Firmě s původními zakladateli se dařilo až do druhé světové války. Svatka pak nacisté popravili. Po znárodnění se sklepy staly součástí Spojených farmaceutických závodů (později SPOFA) a Léčivých rostlin Zbraslav.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 26. 12. 2017 17:21
Česká společnost Herbadent slaví 120 let od založení. Léčivá vína začala vyrábět na pražském Smíchově v roce 1897. Prodává je i dnes, hlavní byznys však staví na výrobcích pro zubní hygienu, zejména pastách z bylinek. Podívejte se, z čeho a jak své výrobky připravuje.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy