Trh práce se vaří. Navzdory nízké nezaměstnanosti chtějí firmy dál hojně nabírat

11. 9. 2018 10:42
Boj o pracovníky ještě přitvrdí. V posledním čtvrtletí roku chce nové lidi nabírat více než třetina společností. Nezaměstnanost je přitom tak nízká, že stlačit už téměř nejde.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnosti budou přitvrzovat v boji o zaměstnance. Ačkoliv volných míst přibývá a nezaměstnanost je už druhý měsíc po sobě na rekordně nízké úrovni (3,1 %), firmy hodlají dál ve velkém nabírat. Vyplývá to z průzkumu personální společnosti ManpowerGroup pro čtvrté čtvrtletí letošního roku.

Foto: ManpowerGroup ČR

Výzkum mezi 750 zaměstnavateli v Česku ukázal, že nové pracovníky bude hledat sedm procent firem a jen jedno procento hodlá jejich stav snížit. Čistý index práce tak dosahuje hodnoty šest procent.

Pro konec roku je to druhá nejsilnější hodnota v historii indexu, který náborová firma sleduje od roku 2008. Nejvyšší hodnoty dosud index dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí před dvěma lety. 

"Nezaměstnanost je nejnižší v historii a náborové plány firem zůstávají i nadále velmi pozitivní. Poptávka po zaměstnancích výrazně převyšuje nabídku a společnosti hlásí kritický nedostatek pracovníků, rostoucí fluktuaci a tlak na zvyšování mezd," popisuje současný stav Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika. 

To vše podle ní nutí zaměstnavatele, aby zásadně přehodnotili svou personální politiku. "Modifikují systém odměn a výhod, mění organizaci výroby, investují do automatizace, častěji využívají částečné úvazky a flexibilní formy zaměstnávání a nábor rozšiřují do vzdálených regionů, dokonce i zahraničí," uvedla. 

Velké firmy přitom hodlají nabírat nové zaměstnance nejvíce. Podniky, kde počet zaměstnanců přesahuje číslo 250, vykazují čistý index práce třicet procent. Středně velcí zaměstnavatelé (50-249 zaměstnanců) mají na další čtvrtletí index práce patnáct procent a u malých podniků a mikropodniků (do 10 zaměstnanců) dosahuje pěti procent.

Foto: ManpowerGroup ČR

Z hlediska odvětví hodlá nové pracovníky přijmout osm z deseti hlavních sektorů ekonomiky. Nejsilnější náborové plány předpovídají zaměstnavatelé ve výrobě a stavebnictví, kde index dosahuje deseti procent. Následuje velkoobchod a maloobchod s indexem devět procent a zpracovatelský průmysl (+8 %). Pesimistické plány mají naopak firmy z odvětví napojených na cestovní ruch (ubytování a stravování má index -7 %) a na těžbu nerostných surovin.

Z pohledu regionů hodlá nové pracovníky přijímat nejvíce Morava (+7 %), zaměstnavatelé v Čechách jsou ve svých očekáváních o jeden procentní bod střízlivější a Praha dokonce o dva. 

Silný optimismus tuzemských zaměstnavatelů se promítl i do globálního srovnání náborových plánů firem. Zatímco doposud byli Češi z hlediska svých očekávání v porovnání s ostatními zeměmi na chvostu žebříčku, tentokrát předběhli čtvrtinu dalších 44 zkoumaných zemí.

Nabírat nové lidi plánuje podle čistého indexu práce 43 států. Nejoptimističtější jsou Japonci, kde index dosahuje 26 procent, nejpesimističtější jsou Švýcaři, kteří naopak očekávají dvouprocentní pokles. Češi se tak svými šesti procenty dostali například nad očekávání Francouzů, Rakušanů, Španělů, Holanďanů či Britů.

Foto: ManpowerGroup ČR
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy