InterContinental zvýší novému majiteli tržby o polovinu

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
15. 1. 2014 15:58
Best Hotel Properties očekává letos EBITDu až 16 milionů eur (v přepočtu až 440 milionů Kč).

Praha - Stačilo k dosavadním pěti hotelům připojit jeden z nejluxusnějších hotelů v Praze a tržby společnosti Best Hotel Properties (BHP) narostly skoro o polovinu.

Firma, ve které drží pětinový podíl investiční skupina J&T, by si díky akvizici 90 procent hotelu InterContinetal měla na zisku před zdaněním a odpisy (EBITDA) za rok 2014 polepšit o téměř 8 milionů eur, tedy v přepočtu o 220 milionů korun.

Tržby by se pak měly díky začlenění InterContinentalu do portfolia BHP zvýšit asi o 20 milionů eur (o 550 milionů korun). Online deníku Aktuálně.cz tyto plánované výsledky sdělil předseda představenstva BHP Branislav Babík.

Podle něj se budou celkové letošní tržby pohybovat okolo 65 milionů eur. „Zisk EBITDA by mohl díky převzetí InterContinetalu zvýšit na 15 až 16 milionů eur," odhaduje Babík.

Výsledky BHP odvozuje z odhadů tržeb a zisku EBITDA za loňský rok. Ty by měly zůstat na úrovni roku 2012, tedy na zhruba 46 milionech, respektive 6 milionech eur.

Meziroční rozdíl bude ale patrný v oblasti čistého hospodářského výsledku. BHP by se měla za rok 2013 dostat ze ztráty. V roce 2012 byla převážně kvůli technickému přecenění slovenských hotelů v minusu 44,7 milionu eur. Na výsledcích za rok 2012 se podepsalo také uzavírání částí moskevského hotelu Baltschug Kempinski kvůli renovacím, na které BHP v souhrnu vynaložila 30 milionů eur.

Teď si dáme pauzu

Podle Babíka BHP akvizicí hotelu InterContinetal dokončila první fázi svého rozvoje. V následujícím období začne vytipovávat další akviziční možnosti a konzultovat je s akcionáři. Zatím se chce ale držet na území střední a východní Evropy.

"V případě výhodné nabídky jsou pro nás zajímavá v podstatě všechna hlavní města v regionu," říká Babík bez větších podrobností. "Vstup do dalších oblastí, jako je třeba Amerika, zatím opravdu neplánujeme," dodává.

Kdy se firma začne ucházet o další hotel v Praze? „S Prahou si dáme na chvíli pauzu. Splnili jsme teď základní domácí úkol, koupili jsme podle nás nejlepší hotel v Praze," pochvaluje si Babík.

V úvahu v nejbližší době nepřichází ani nové akvizice v Bratislavě, kde již BHP vlastní dva luxusní hotely. „V posledních letech se ubytovací kapacita v Bratislavě více než ztrojnásobila. Konkurenční boj značně tlačí na ceny," vysvětluje důvod prozatímního nezájmu o akvizice ve slovenské metropoli Babík.

InterContinental zůstane tak, jak je

Společnost Best Hotel Properties, ve které skupina J&T drží největší akcionářský podíl,  vlastní s InterContinentalem šest hotelů. Baltschug Kempinski a Boutique hotel Kadashevskaya v Moskvě, hotely Kempinski Hotel River Park a Crowne Plaza v Bratislavě a tatranský Grand Hotel Kempinski High Tatras.

"Základní jmění BHP je nyní asi 350 milionů eur," říká k celkové hodnotě podílů v hotelích předseda představenstva BHP Babík.

Za 90procentní podíl v InterContinentalu zaplatila BHP 115 milionů eur, přičemž odkoupila i dluh ve výši 75 milionů eur.  Celkový dluh firmy se tak prohloubil na 150 milionů eur.

Správcem hotelu zůstala společnost  Westmont Hospitality, která nyní drží 10 procent. Exteriér i interiéry InterContinentalu mají zůstat v podstatě nezměněny. BHP plánuje pouze dílčí investice. „Hotel má vše, co má pětihvězdičkový hotel mít. Žádná velká investice se neplánuje. Nyní třeba dokončujeme opravu výtahu," přibližuje Babík.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

Další zprávy